Dünyada En Çok Konuşulan İlk 5 Dil

Bir coğrafyanın varlığından söz edebilmemiz için dili olması şarttır. İşte dünyada konuşulan ilk 5 dil ve konuşan insan sayısı!


Dünyada konuşulan ilk 5 dil araştırması yaptık. Sonuçlar pek şaşırtıcı çıkmadı. Çünkü sömürge düzeniyle kendisini inşa eden dünyada, sömürülen taraftakiler dilini dünyaya mal edemiyor. Oysa sömüren ülkeler önce kültürünü, sonra dilini sömürdükleri coğrafyalara empoze ediyorlar. Tabi bu noktada dünyadaki en çok konuşulanlar arasına giriş yapıyorlar. Türkçe mi? Henüz ilk 5’te hala yer almıyor. Dünyada konuşulan ilk 5 dil yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazımızda en çok konuşulandan, en aza doğru sıralama yaptık. Her dilin hangi aileye bağlı olduğunu sizlere belirttik. Ayrıca dillerin dünya üzerinde kaç milyon kişi tarafından konuşulduğunu da söyledik. Yazımızın içeriğine eklemek istediğiniz ve sıralaması beşin altındaki dilleri yorum olarak belirtebilirsiniz.Bir coğrafyanın varlığından söz edebilmemiz için dili olması şarttır. İşte dünyada konuşulan ilk 5 dil ve konuşan insan sayısı…

Dünyada en çok konuşulan diller

Dünyada en çok konuşulan 10 dil listesi yapıyorduk. Ancak baktığımızda beşinci sıradan sonraki diller pek fazla anlam teşkil etmiyor. Listenin 10. sırasına giren dil hatırı sayılır insan tarafından konuşulmuyor. Durum böyle olunca listemizi beşe düşürdük.

Dünyanın en çok konuşulan dilleri sizin ne işinize yarayacak açıklayalım. Birazdan sıralayacağımız 5 dili öğrenirseniz dünya tarafından sözü dinlenen bir birey haline gelebilirsiniz. İstediğiniz hemen her ülkede iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de de farklı dilleri bilen, iyi konuşan kişiler rakiplerine göre daha ön sırada yer alabilir. Bu yüzden dünyada en çok konuşlan İlk 5 dile hakim olursanız önünüzdeki fırsatları kimse durduramaz.

 1. İngilizce
  Hint – Avrupa kökenli aileye sahip İngilizce hepinizin tahmin ettiği üzere ilk sırada bizleri karşılıyor. 1.132 Milyon insan tarafından konuşulan İngilizceyi mutlaka öğrenmelisiniz.
 2. Mardarin Çincesi
  Dünyada konuşulan dil sayısı içerisinde 2. Sırada Mardarin Çincesi yer alıyor. İngiltere sürekli sömürge yaptığından ve göçmenlerden oluşan bir ülke olduğundan dolayı ilk sırada bulunuyor. Mardarin Çincesi ise Çin’in nüfusundan kaynaklı ikinci sıradadır. Çin – Tibet dil ailesindeki bu dil 1.117 Milyon insan tarafından konuşuluyor.
 3. Hintçe
  Hint – Avrupa dil ailesinin içerisindeki Hintçe 615 Milyon nüfus tarafından konuşuluyor.
 4. İspanyolca
  534 Milyon insanın konuştuğu İspanyolca Hint –Avrupa dil ailesindedir. İspanyolca bilmek sizi birçok alanda öne geçirebilir.
 5. Fransızca
  Listemizin son sırasında yine Hint –Avrupa kökenli Fransızca yer alıyor. 280 Milyon insan Fransızca konuşuyor.

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Türkçe kaçıncı sıradadır?

Anadilimiz Türkçedir. Ancak "Türkçe dünyada en çok konuşulan diller arasında kaçıncı sıradadır?" sorusu için 2020 yılı içerisinde 20. sırada diyebiliriz. Bu nedenle Türkçe bilmek sizi kozmopolit alanda öne taşımaz. Dünyada konuşulan ilk 5 dil ise kurtarıcınız olur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir