Dört Farklı Kültürden Dört Mitolojik Efsane!

Farklı kültürden farklı hikayeler... Yunan, İskandinav, Türk ve Mısır mitolojilerinden olan bu hikayelerden hangisi senin favorin?


Mitoloji; bir grup, halk veya din kültüründe kahramanlar oluşturarak anlatılan hikâyelerdir. Bu yazımızda sizlere Yunan, İskandinav, Türk ve Mısır kültürlerinde yer alan bazı efsanelerden bahsedeceğiz. Hangisinin daha çok ilgini çektiğini yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma!

 1. 1 Yunan Mitolojisi - Medusa Efsanesi


  Medusa, öyle güzeldi ki güzelliğinden tanrıları peşinde koştururdu. Tanrıçalar ise onu kıskanırdı. Medusa, zeka tanrıçası olan Athena'nın tapınağında yaşamaktaydı. O dönem Athena, denizler ve depremler tanrısı Poseidon ile evliydi. Poseidon ile Medusa bu tapınakta birbirlerine aşık oldu.

  Posedion ve Medusa'nın birlikteliğini öğrenen Athena, Medusa'nın her bir saç tanesini bir yılana dönüştürdü. Böylece Medusa'yı bir Gorgon yaptı. Ancak Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olan Medusa'dır. Medusa'nın bir diğer farklı özelliği ise gözlerinin içine bakan herkesi taşa dönüştürebilmesidir.

  Ardından Medusa, Athena'nın iş birliğiyle Perseus tarafından öldürülür. Anlatılanlara göre Medusa'nın ölümünden sonra Poseidon'dan olma çocukları Pegasus ve Hriasor, annelerinin karnından çıkarak gökyüzüne yükselmiştir.

 2. 2 İskandinav Mitolojisi - Thor'un Çekicinin Çalınması


  Odin ve Frigg'in oğlu olan Thor, İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrılarından birisidir. Gücü, babası Odin tarafından verilmiş olan Mjölnir'e dayanmaktadır. Mjölnir, iki cüce tarafından yapılmıştır.

  Bir efsaneye göre tanrıların evlerini yapan dev Thrym, aşk tanrıçası Freya'ya aşık olur ve onunla evlenmek ister. Fakat Freya, bu evlilik teklifini kabul etmez. Bu duruma sinirlenen Thrym, Thor'un çekici Mjölnir'i çalar ve fidye olarak Freya'yı ister. Bu duruma çok sinirlenen Thor, bir plan yapar ve bunu diğer tanrılara açıklar. Plana göre Thor, bir gelinlik ve Freya'nın mücevherlerini giyer. Yanına nedime olarak aldığı Loki ile birlikte devler ülkesine gider.

  Thrym, gelinlik içerisinde olan Thor'u tanımaz ve onu Freya zanneder. Çekici bırakıp Thor'un üzerine koşar. O sırada çekicini geri alan Thor tarafından da öldürülür.

 3. 3 Türk Mitolojisi - Bozkurt Destanı


  Bu destanın üç tane söyleyişi bulunuyor. Bu yazımızda sizlere ilk söyleşiyi anlatacağız.

  Hun ülkesinin kuzeyinde So adı verilen bir ülke vardı. Burada Hunlarla aynı soydan gelen Göktürkler otururdu. Bir gün Göktürkler, So ülkesinden ayrıldı. Bu sırada başlarında Kağan Pu adlı bir yiğit vardı ve bu yiğidin on altı tane kardeşi bulunuyordu. On altı kardeşten birisinin annesi ise bir kurttu. Annesi, Göktürklere göre en kutsal yaratıklardan biri olarak bilinen bir kurt olduğu için delikanlı; yağmurlara ve rüzgarlara söz geçirir, bu iki kuvveti buyruğu altında tutardı.

  Ardından So ülkesindeki yurtlarından ayrılan Göktürkler, düşmanlarının baskınına uğradı. Bu baskında düşman, bütün Göktürkleri yok etti. Ancak on altı kardeşten sadece annesi kurt olan hayatta kalabildi. Bu delikanlının da birisi yaz, diğeri kış ilahının kızı olan iki karısı vardı. Baskından sonra her ikisinden de ikişer oğlu oldu. Zamanla kalabalıklaşıp çoğalan halk, çocuklardan en büyüğünü kendine hakan seçtiler. O zamanki adı Göktürk dilinde değildi. Hakan seçilir seçilmez Göktürkçe olmayan bu adını bıraktı ve Türk adını aldı. Ondan sonra on tane Türk kadınla evlendi, bir sürü çocukları oldu. İçlerinden Asena adını taşıyan biri, hakanlık tahtına geçince boyun adı da Aşina oldu.

 4. 4 Mısır Mitolojisi - Horus'un Gözü


  Horus'un gözü, Antik Mısır geleneğinde manevi ve biçimsel olmak üzere iki anlamda kullanılır. Horus'un gözü manevi anlamıyla vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç alemindeki hiçbir şeyi gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder.

  Horus'un gözü biçimsel anlamıyla Tanrı'nın tek olduğunu matematiksel olarak gösteren bir semboldür. Bu anlam şöyle açıklanır: Bir bütün ikiye bölündüğünde 1/2 elde edilir. Bu da ikiye bölündüğünde 1/4 sonucuna ulaşırız. İşleme bu şekilde hep ikiye bölme ile devam edilirse sırayla 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 elde edilir. Bunlar toplandığında ise 63/64 elde edilir. Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam ederse toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman birliğe ulaşılamaz. Yalnızca tanrı birdir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.