Dişil Enerji Nedir?

Hayatınızda davranışlarınızı kontrol eden bazı enerjilerin olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, bu enerjilerin ne olduğunu ve nasıl yönetildiğini biliyor musunuz?


Sezgilerin ve duyguların yansıması olarak adlandırılabilecek dişil enerji, affetme ve hoşgörülü olma üzerine kurulmuş bir düzendir. Dünyaya kadın veya erkek olarak gelsek bile her bireyin içinde dişil enerji ve eril enerji mutlaka birlikte bulunmaktadır. İçimizde var olan bu enerjinin oranları ve nasıl hissettiğimiz ruh halimiz üzerinde büyük etkilere sahiptir. 

Eril enerjiye göre nispeten daha edilgen bir yapı olarak karşımıza çıkan dişil enerji, hayata uyum için önemlidir. Dişil enerji, sağ beyni büyük oranlarda etkileyen enerji türüdür. Sanatın, estetiğin ve yaratıcılığın kaynağı olan dişil enerji tutkulara yön veren bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. 

İnsanlardaki dişil enerjinin açığa çıkması sevginin açığa çıkması ile sonuçlanır. Dişil enerji izlem yapar, gözlemler ve sürekli olarak pozitifi arar. Dişil enerjinin baskı altına alınması benliğinizde kaos ortamının çıkmasına neden olur. Dişil enerjiyi arttıran faktörler arasında sevmek, hoşgörülü olmak ve üretmek bulunmaktadır. 

Dişil enerji nasıl yükseltilir?

Zorluklarla mücadele etmek ve sert olmak zorunda kalmak veya hep güçlü olmaya yönelmek içinizdeki eril enerjinin ortaya çıkmasını büyük oranlarda tetikler. Eril enerjinin yükselmesi, hissettiğiniz dişil enerjinin düşmesine neden olur. Dişil enerjinizi yükseltmek için içinizde bulunan bu enerjiyi daima hatırlamalı ve iç dünyanıza bunu sık sık hatırlatmalısınız. Geçmişte yaşanılan ve sizi alta çeken kötü düşüncelerden arınmak için zihinsel ve bedensel aktiviteler yaparak dişil enerjinizi yükseltebilirsiniz. Kişinin öz bakımı için vakit ayırması dişil enerjinin ortaya çıkmasında büyük etken olacaktır. 

Mantra gibi uygulamalardan yardım alabilir, meditasyon yaparak dişil enerjinizi yükseltmeye başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve dans etmekte etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Kadın kadına geçirilen vakitler bu enerjinin ortaya çıkmasını sağlayacak ve ortaya çıkan enerji gittikçe büyüyecektir. 

Doğada vakit geçirmek ve kendinize topraklama yapmak büyük oranlarda fayda görmenizi sağlayacak bir başka ipucu olarak söylenebilmektedir. Gün içerisinde yaşadıklarınızı yazmak hem sizi ruhsal yönden daha üst bir düzeye taşıyacak hem de dişil enerjinin ortaya çıkmasında etkili olacaktır. 

Eril enerji ile dişil enerji arasındaki farklar nelerdir?

Eril enerjiye sahip kişiler kuralcı kişiler olarak tanımlanırken dişil enerjiye sahip kişiler daha çok özgürlüklerine düşkün ve özgür ruhlu kişilerden oluşmaktadır. Eril enerjiye sahip kişiler düşünmeden ve tartmadan hareket etmezler, dişil enerjiye sahip kişilerde ise daha çok sezgiler ve hisler etkilidir.

Ahlak, namus ve töre gibi kavramların hakim olduğu eril enerjiye göre dişil enerjiler sevgi ve şefkat ile yol alırlar. Kısaca gündüz vakti güneş neyse eril kişilik odur. Gece ay neyse dişil kişilik de odur. Her ikisi de hayat için gerekli ama birbirlerinin zıttı kavramlar olarak görülmektedirler. Sol beynin yönetmeni eril enerji iken sağ beyne hükmeden dişil enerji olarak ortaya çıkmaktadır. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.