Dijital Oyunlarda Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Nedir?

Artırılmış gerçeklik ile evinizin salonunda Pokemon yakalamaya veya balık tutmaya ne dersiniz! Hep birlikte artırılmış gerçekliği tanıyalım!


Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza yeni kavramlar da eklenmeye devam ediyor. Yazılım ve donanım alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler işlerimizi kolaylaştırmakla birlikte eğlenceli vakit geçirmemize de olanak sağlıyor. Artırılmış gerçeklik (AR); mimarlık, eğitim, havacılık, dijital oyun, savunma, sağlık, müzecilik, otomotiv, pazarlama, yayıncılık, seyahat, emlak, reklam ve eğlence gibi alanlarda kullanılabiliyor. Tabii, bu kullanım teknolojiye paralel olarak ilerliyor. 

AR kavramının dijital oyunlardaki kullanımı ise gün geçtikçe artıyor. Grafik desteği, görüntü, ses ve çeşitli algoritmaların sayesinde sanal gerçeklik gözlüğünü takan oyuncular çok farklı bir ortama geçiş yapabiliyorlar. Bu teknoloji sayesinde oyuncular kendilerinin oyun içinde olduklarını adeta unutarak çok farklı ve gerçekçi duygular yaşayabiliyorlar. Artırılmış gerçeklik uygulamaları, bulunulan ortamın üzerine yeni bir algı ortamı oluşturmayı hedefliyor. Bu teknoloji sayesinde gerçek hayatta var olması mümkün olmayan nesne ve objelerle birlikte canlıların da ortamda bulunması ve sizle etkileşim içerisine girmesi mümkün hale geliyor. 

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pek çok kişi tarafından aynı kavram olarak görülüyor ama durum öyle değil. Sanal gerçeklik kişilerin sanal ortama tamamen girmesini içeriyor. Bunun için ise HTC Vive veya Oculus Rift gibi özel cihazlara sahip olunması gerekiyor. Artırılmış gerçeklikte ise dijital maddelerin canlı görüntüye entegre olması sağlıyor. Buna örnek verecek olursak; bu teknoloji sayesinde oyuncular kendi evlerinde hayali kahramanlar ile vakit geçirebiliyor.

Artırılmış gerçeklik ne işe yarıyor?

Çok yakın bir zamanda biyonik kontak lensler ve akıllı gözlüklerin de yaygınlaşması ile bu ayrımlar ortadan kalkarak iki kavramın birleşerek Genişletilmiş gerçeklik olarak adlandırılacağı şimdiden ön görülüyor. Artırılmış gerçeklik daha çok oyuncuların ilgisini çekmiş gibi gözüküyor. Artırılmış gerçekliğin faydaları arasında eğlenceli zaman geçirmek var ve bu da tam olarak oyuncuların istediği şey. Oyuncular şimdilik bu teknolojiyi her ne kadar kısıtlı kullanabiliyor olsalar da ilerleyen zamanlarda yaygınlaşması ile çok daha farklı yeniliklerle karşılaşacaklar.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin yaygın olarak kullanımının beklendiği bir diğer alan ise eğitim. Eğitimciler ve teknoloji uzmanları bu teknolojinin öğrencilerin faydası için kullanılabileceğinin altını çiziyor. Günümüzde yaygın olmasa da eğitim alanında bu teknoloji kullanılıyor fakat herkesin bu teknolojiye ulaşabiliyor olması için daha çok zaman geçecek gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin başka hangi alanlarda kullanımının yaygınlaşacağını hep birlikte göreceğiz.

Mobil artırılmış gerçeklik nedir?

Görüntüleri gerçek ortamlarda görüntülemeye çalışmak 1960’lı yıllara kadar dayanıyor. Yani artırılmış gerçeklik yeni bir şey değil. Günümüzde bu teknolojinin hızla geliştiğini görüyoruz. Geldiğimiz durumda ise artık mobil cihazların birçoğu da AR’yi destekliyor. Apple ve Google başta olmak üzere neredeyse tüm telefon ve yazılım üreticileri Artırılmış Gerçeklik teknolojisini geliştirmek için çaba gösteriyor. Bu şirketler yazılım geliştirme kitleri yayınlayarak bu teknolojiyi Android ve iOS cihazlarda yerleşik bir haline getirdi.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir