Depremden Koruyan Teknoloji

Tüm ülkeyi ciddi şekilde sarsan deprem felaketinden sonra ülkemizde erken uyarı teknolojileri yeniden gündeme oturdu.


Yüzbinlerce insanın korktuğu depremin her an gerçekleşebileceği ihtimali insanların günlük hayatını olumsuz etkiliyor. Peki deprem için üretilen erken uyarı sistemleri nasıl çalışıyor? Zaman zaman Türkiye’de gerçekleşen depremler doğrudan tüm vatandaşların yaşam şartlarını derinden etkiliyor. Son olarak ise Kahramanmaraş merkezli depremde artçılarla birlikte 45 binden fazla insan hayatını yitirdi. Peki gerçekleşen depremlerde erken uyarı teknolojisi nasıl işliyor? Depremi ne kadar önceden bildirmesi mümkün oluyor? İşte detaylar…

Son zamanlarda farklı teknoloji şirketleri depremi gerçekleşmeden tespit edip haber verecek uyarı teknolojileri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Android cihazlar ve telefonlarda kullanılan deprem erken uyarı aplikasyonu hakkında Google çalışamları erken uyarı sisteminin çalışma prensiplerine yönelik açıklamalarda bulundular.

Telefondan bildirim geliyor

Gerçekleştirilen açıklamada, “Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olacak şekilde iki tür ikaz gönderiyor. 4,5 şiddet üstündeki depremlerde gönderilecek bildirimler, cihaz sahibinin muhtemel şiddetli depreme hazırlıklı olmasını sağlamak için tam ekran bildirim gönderiliyor ve cihazdan hayli yüksek bir ses çıkışı sağlanıyor. Yetkililerin önceden uyarı sisteminin süresine dair yapılan açıklamada, “Uyarı süresinin uzunluğu ya da kısalığı kullanıcının depremin merkez üssüne ne kadar yakın olduğuyla bağlantılı olarak değişebiliyor” anlamında ifadeler kullanıldı.

Önceden uyarı ikazından sonra yapılacaklar

Sarsıntı ikazı alır almaz 2-3 saniye sonra deprem gerçekleşeceğini unutmadan ve paniklemeden yapılması gereken bazı şeyler mevcut. İşte ikazdan sonra yapılması gereken maddeler:
Eğer sarstıntı sırasında kapalı bir yer veya mekanda isek sabit olmayan raf, dolap, ünite gibi malzemelerden uzak durmalıyız. Dayanıklı bir kanepe veya masa gibi eşyaların yanlarına yönelmeliyiz. Güvenli bir alan bulup, devamında ise ‘diz üstü ÇÖK, Başını koruyacak biçimde KAPAN, Ve sabit bir yere TUTUN’ aşamları izlenmeli.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir