Deprem Çantası İçinde Neler Olmalı?

Deprem, en az hasarla nasıl atlatılması gerektiği konusunda bilinçlenmek önemli konular arasında yer almaktadır.


Afet ve acil durum anlarında altyapı çalışmayabilir ve internete erişme imkanınız olmayabilir. Bu sorundan kaçınmak için deprem çantanızda bir teknolojik kit bulundurabilirsiniz. ExpressVPN’in teknolojik kiti, acil durumlarda bağlantıda kalmanızı sağlarken önemli belgelerinizi güvende ve erişilebilir tutmanızı sağlar.

Deprem öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Deprem konusunda alınması basit ancak hayati öneme sahip birtakım önlemler bulunmaktadır. Öncelikle “deprem değil bina öldürür” cümlesi çok doğru bir cümledir. Buna göre barınma ihtiyacını sağlayan binaların, iş yerlerinin veya ticari alanlarda kurulan dükkan gibi içerisinde neredeyse tüm saatlerini geçiren kişilerin yer aldığı düşünülürse, inşaat kalitesi ve zemin etütlerinin tamamlanmış, aynı zamanda yapı denetim ruhsatı olan binalar olmasına dikkat edilmelidir.
Depremin ne zaman olacağını bilinme durumu söz konusu olmadığından Her zaman hazırlıklı olunması sağlanmalıdır. Bu önlemlerin başında yer alan deprem çantası hayat kurtaracak bir kaç eşya her durumda hazır olmalıdır.
Kirada oturanlar ve ev sahipleri öncelikle evlerini tüm risklere karşı zorunlu sigorta olarak bilinen DASK'ı mutlaka yaptırmaları konusunda özen gösterilmelidir.
Ev veya ofis içerisinde tüm eşyalar duvara sabitlenmeli olası bir deprem anında eşya altında kalma riski ortadan kaldırılmalıdır.

Hayat Üçgeni nedir?

Hayat üçgeni olarak adlandırılan deprem anında kişilerin cenin halini alarak yatağın bulunduğu yerde yere kıvrılmak veya eşyaların boşluklarından yararlanarak diğer eşyalardan kendini siper etmek durumunda oluşturulan yaşam alanları olarak ifade edilmektedir.
Başta yaşam alanı olarak kullanılan ev içlerinde olmak üzere hayat üçgeni boşluklar öncesinde sağlanarak evin dizayn edilmesi önemlilik arz etmektedir.

Depreme karşı hazırlık aşamaları nelerdir?

Depreme hazır olmak elbette kolay değildir. Ancak deprem olduktan sonra bir kaç gün hayati olguları idame ettirebilmek adına birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekmektedir.
- Deprem Çantası Hazırlanmalı
- Cep telefonları her zaman şarjı tam ve konumları açık olmalı
- Powerbank gibi ek şarj bataryaları dolu ve hazır bulunmalıdır.
- Deprem sonrasında kişilerin bulunabilirliği ve yardım uygulamaların cep telefonlarına yüklü olması hayat kurtaracak bir kaç aşamadır.

Deprem çantası nedir?

Deprem anında hazırlanmış deprem çantalarının alınarak güvenli bölgede saklanması sonrasında ve deprem sona erdikten sonra arama kurtarmanın enkaz altından yardım edilmesine kadar geçen süre içerisinde hayati fonksiyonları idame ettirecek eşyaların yer aldığı yardım çantası olarak tanımlanmaktadır.

Deprem çantası içerisinde bulunması gereken eşyalar nelerdir?

Deprem çantası hazırlanırken aşağıda belirtilen eşyaların mutlaka konmasına dikkat edilmelidir.

- Düdük 
- Parasetamol içeren ilaçlar, yara temizleyici, gazlı bez, yara bandı, Ağrı kesici ilaçlar 
- Powerbank ve yedek batarya 
- Yedek giysi, eşofman, çorap, terlik veya ayakkabı 
- Konut ile ilgili yasal belgeler, Tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi  
- Maske, el feneri, yağmurluk, pusula 
- Küçük ilk yardım çantası 
- Yedek pil 
- Pille çalışan radio 
- Kuru gıda ve bol miktarda pet şişe su

Acil durum cep telefonu uygulamaları

Gelişen teknoloji sayesinde tüm cep telefonları iletişime açık ve çeşitli uygulamalar ile hayat kurtaran özelliklere sahiptir. Bu bağlamda herhangi bir afet durumunda öncelikle cep telefonlarının tüm konum bilgileri her zaman açık tutulmalıdır. Enkaz altındayken konum üzerinden sinyalizasyon yöntemi ile depremzedelere ulaşmak oldukça kolay hale gelmektedir. 
Ayrıca aile konum belirleme, 112, AFAD gibi uygulamalar mutlaka yüklenmeli ve acil durum esnasında tek tuş yöntemi ile kolaylıkla yardım istenmesi konusunda yardımcı olan önemli uygulamalar arasında bulunmaktadır. 
Kendi sesini duyurmak oldukça önemlidir. Ancak cep telefonlarına yüklenen siren sesi, düdük sesi gibi uygulamalar şiddetli olması sebebiyle dışarıdaki kişilere ulaşmak daha kolay olacaktır. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir