Çanakkale’de Kesinlikle Gezilmesi Gereken Yerler!

Gerek tarihi yapısı gerek doğal güzellikleriyle Çanakkale'nin gezmeye, görmeye doyamayacağınız turistik mekanları ve gezi rehberi.


Çanakkale yüzyıllar boyunca politik açıdan önemli bir bölge olmuş ve birçok kültüre de ev sahipliği yapmıştır. Bu çok yönlülüğü ve doğal güzellikleri sayesinde turistlerin de ilgi odağı olmuştur.

Kordon Boyu

Geniş bir yürüme alanına sahip olan ayrıca Truva Atı'nın da bulunduğu bu kordon Çanakkale'nin tam merkezinde yer almaktadır. 

Truva Atı

Aslında kordondaki bu at Akhaların savaş esnasında Truvalılara gönderdiği orijinal at değil. Bu at Troy filmi için yapılmış ve filmden sonra da Çanakkale'ye hediye edilmiştir. Günümüzde hâlâ kordonda sergilenmektedir. Orijinal ata da tıpatıp benzer. Bir at da Truva Antik Kenti'nde bulunmaktadır. Yapılma sebebi kenti sembolize etmesidir ve orijinal atla pek de alakası yoktur.

Çimenlik Kalesi

1461-1462 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazın güvenliğini sağlamak için yaptırılan Çimenlik Kalesi günümüzde müze olarak gezilebilmektedir. 18 Mart 1915 günü Queen Elizabeth Gemisi tarafından atılan ve sur duvarında 2 metrelik delik oluşturan top mermisi patlamamış halde hâlâ durmaktadır. Onun haricinde bahçesinde de çeşitli büyüklükte toplar, top taşıma arabaları, tanksavarlar, mayınlar ve denizden çıkarılan bir Alman denizaltı kalıntısı sergilenmektedir.


Aynalı Çarşı

Çanakkale'nin ilk alışveriş merkezi olan Aynalı Çarşı 130 yıldır hizmete açıktır. Sevdiklerine hediye almak veya Çanakkale'den hatıra götürmek isteyenler buraya uğramadan kesinlikle şehirden ayrılmamalı.

Şimdiye kadar bahsettiğim bu 3 yer birbirine sadece 5 dakika yürüme mesafesi kadar uzaklıkta. O yüzden buraları gezmeniz 1 gününüzü bile almayabilir.

Kilitbahir

Kalenin isminin “Denizin Kilidi” anlamına gelen Kilid-ül Bahir olduğu bilinmektedir. Anadolu yakasına Çimenlik Kalesi'ni yaptıran Fatih Sultan Mehmet yine buranın tam karşısına yani Avrupa yakasına da bu kaleyi yaptırmıştır. Kilitbahir'de de doğayla iç içe yürüyüşlere çıkabilir ve kaleyi, tarihi yapıları gezebilirsiniz.

Bozcaada Günbatımı

Bozcaada ülkemizin en gözde tatil mekanlarından biri olmakla beraber aynı zamanda gün batımını seyretmenin en keyifli olduğu yerlerden de biridir. Bozcaada'da yaptığınız bir tatilde rüzgar güllerinin orada gün batımını izlemeyi sakın ihmal etmeyin.

Gün batımını izlemeye gelirken yanınıza yiyecek bir şeyler ve güzel bir Bozcaada şarabı da alabilirsiniz!

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağları, Alpler'den sonra dünyadaki en fazla oksijen oranına sahip olan ormandır. Yemyeşil ağaçları Edremit'e doğru uzanan Kazdağları, kesinlikle herkesin görmesi gerektiğini düşündüğüm bir doğa harikası.

Assos/Behramkale

Assos da Çanakkale'nin en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biridir. Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos; kıyı şeridinden ilerleyerek yine Küçükkuyu, Altınoluk gibi tatil beldelerine ulaşır. Assos'ta denizle iç içe sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Assos Antik Kenti

Assos'a kadar gelmişken zamanında dünyanın ilk felsefe okulunun açıldığı bu antik kente uğramadan olmaz. Aristoteles hayatının 3 yılını burada geçirmiş ve o zaman zarfında bir okul açmıştır. Assos Antik Kenti'nin M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Şimdiye kadar birçok kazı yapılmıştır ve bu kazılarda bulunanlar da Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. 

Küçükkuyu/Mıhlı Şelalesi

Küçükkuyu, Ayvacık'a bağlı küçük bir tatil beldesidir. Gündüz denize girip akşamları da limanda sokak sanatçıları eşliğinde hediyelik eşya ve takı standlarını gezebilir veya bir kafede oturup bir şeyler içebilirsiniz. Mıhlı da Küçükkuyu'nun bir mahallesi. Şelaleye arabanızla gitmenizi tavsiye ederim aksi halde ulaşım çok zor olabilir. Şelalenin 2 tane girişi bulunuyor. Üstteki girişte alta kıyasla daha yüksek otopark ücreti ödeyebilirsiniz. Yine kıyaslamak gerekirse üst tarafta su derinliği çok daha fazla. Alt taraftan giriş yaptığınızda 10 tl gibi bir otopark ücreti ve içeride de 20 masa ücreti ödeyerek mangal veya piknik yapabilirsiniz. Üst taraftaki şelaleyi de görmek için ormanın içinde kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz fakat ne yazık ki etrafı çevrili olduğu için içeri girmeniz mümkün olmayacaktır.

 1. En çok hangi yere gitmek isterdiniz? Ya da en çok nereyi beğendiniz?

  1. Kordon Boyu - Truva Atı
  2. Çimenlik Kalesi
  3. Aynalı Çarşı
  4. Kilitbahir
  5. Bozcaada
  6. Kazdağı Milli Parkı
  7. Assos/Behramkale
  8. Assos Antik Kenti
  9. Küçükkuyu - Mıhlı Şelalesi
  20 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
3
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

2 Yorum

 1. Merhaba! Bir Çanakkale’li olarak hepsinin ayrı ayrı mükemmel bir yer olduğunu söylemek istiyorum. Ama efsanelere bile konu olmuş Truva Antik Kenti’ni eklememis olman beni bir miktar üzdü. Çok güzel bir içerik ❤️