Cam Tavan Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Cam tavan sendromu nedir? Nasıl anlaşılır? İşte cam tavan sendromu ile ilgili her şey!


Cam tavan sendromu diye bir şeyin var olduğunu ve sizin de bu durumdan muzdarip olabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Büyük şirketlerde çalışan kişilerin, aslında iyi bir çalışan olmalarına rağmen şirketlerinde yükselme konusunda önlerinde hep bir engelin olduğunu düşünmelerine cam tavan sendromu denmektedir. Cam tavan, bu sendromun arkasında ne olduğunu da gösterir ancak bunu görmek isteyen kişinin o tavanı kırmayı başarması gerekir.

Cam tavan, isim olarak kadınların geçmiş dönemlerde yaşamış olduğu türlü zorluklar ve bu zorluklara karşı vermiş oldukları mücadeleden ötürü gelmektedir. Tam tarih bilinmemekle birlikte bu olay, seksenlerin başında yaşanmış ve günümüze kadar uzanmıştır. 

1980’li yıllar, kadınların iş hayatına ilk atıldığı yıllardı. Çalışma hayatında artık bir role sahip olan bu kadınlar, zamanla bir şey fark etti; ne yaparlarsa yapsınlar, işlerinde ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, iş konumlarında bir türlü yükselemiyor ve erkeklerin gölgesinde kalıyorlardı. Ve bu da kadınlar çalışma hayatındaki disiplinini zedeledi ve motivasyonlarının da düşmesine sebep oldu. Elbette ki bu genelleme o dönemin tüm dünya kadın çalışanları için geçerli değildi ancak bu durumdan muzdarip olanların sayısı da hiç azımsanmayacak kadar çoktu. 

Cam tavan sendromu nasıl aşılır?

Cam tavan sendromu denen bu şeyin ortaya çıkmasına neden olan kişiler, kadınların çalışma hayatları esnasında çocuk sahibi olduktan sonraki dönemlerinde kendilerini işlerine yeteri kadar vermediklerini savunuyordu. Ve özellikle de genç kadın çalışanlar, çok başarılı olabilecek bir potansiyele sahip olmalarına rağmen sırf çocuk dünyaya getirme olasılıkları yüzünden hak ettikleri terfileri alamıyordu. Peki, önemli bir sorun haline gelen cam tavan sendromu nasıl aşılır?

Cam tavanı aşmak elbette ki zor bir süreçtir. Ve bu zorlu süreci en iyi şekilde başarmanın yolu da; başarıyı amaçlamak, elde edilen başarıları sergilemek ve bunlarla mutlu olabilmeyi başarmaktır. Tüm bu başarılarınızı çevrenize kanıtlarken, o cam tavanın arkasındaki kişilerden birisi olabileceğinize de inanmanız gerekir. İşte bu şekilde yaparsanız, cam tavan sendromunu mutlaka aşabilirsiniz. Ancak her şeyi yapıyor ve bir türlü aşamıyorsanız, bir uzmana danışmanızı da tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir