Cadılar Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Ülkemizde çeşitli törenlerle kutlanmasa bile merak edilen bir etkinlik olan Cadılar Bayramı nasıl ortaya çıktı ve bu bayramda neler yapılıyor?


“Cadılar Bayramı nasıl ortaya çıktı?” sorusu ülkemizde oldukça sorulan bir sorudur. Çünkü Hıristiyan ülkeler arasında yer almasak bile bu bayrama yönelik etkinlikler ülkemizde de yapılıyor. Örneğin anaokullarında balkabakları alıp süsleniyor. Balkabaklı ve cadı temalı kıyafetler satışa çıkıyor. Birçok alışveriş sitesi Cadılar Bayramı sebebiyle demese bile Efsane Kasım sloganı altında çeşitli indirimlere gidiyor. “Cadılar Bayramı nasıl ortaya çıktı?” sorusunun cevabının Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. Ancak kozmopolit ve küresel bir dünyada yaşadığımızdan dolayı Hıristiyan aleminin kutladığı bayramın izleri ülkemizde gözleniyor. Yazımızda bayramın nasıl ortaya çıktığını ve ne zaman kutlandığını sizlere açıklayacağız. Cadılar Bayramı’nın gizemini çözmeye hazır mısınız?

Cadılar Bayramı’nın hikayesi

“Halloween neden kutlanır?” sorusu aynı cevabı içermektedir. Çünkü birçok Anglo Sakson ülkesinde Cadılar Bayramı, Halloween olarak bilinmektedir. Bayramın hikayesi ise Pagan Keltler’e kadar dayanıyor. Antik Britanya’da bulunan Keltler, Samhain adında festivali kutlamaktaydı. Samhain Festivali günümüze gelerek Halloween adını aldı.

Samhain Festivali’nin amacı kışın gelişini kutlamaktı. Çünkü 1 Kasım itibariyle kış yüzünü göstermeye başlıyordu. Ancak festival günümüzde farklı isimlerle anılarak kutlanıyor.

Allhallowtide'nin ilk günü olarak bilinen bu bayrama Azizler Arifesi de denmektedir. Bu nedenle Hıristiyan alemi için etkisi – önemi oldukça fazladır.

Halloween dediğimiz gelenek yılda bir kez yapılır. Bu etkinlik 31 Ekim tarihinde başlar. Genellikle 1 hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılır. Batı Hıristiyanlığı tarafından kutlanan bayramda genellikle her yer kapanır. Sadece kutlamalar ve eğlenceler yapılır.

Cadılar Bayramı hangi ülkelerde kutlanır?

Cadılar Bayramı, Hıristiyanlığı kabul etmiş, genellikle Batı Avrupa ülkelerinde kutlanmaktadır. Bu ülkeler arasında; ABD, Okyanusya, Filipinler, Japonya ve Latin Amerika vardır. Artık “Cadılar Bayramı neden Türkiye’de kutlanmaz?” diye soramayız. Resmi olarak törenler yapılmasa bile bazı gruplar tarafından kostümler giyilerek sokaklarda kutlamalar yapılmaktadır. Hatta ülkemizde yurtdışı kaynaklı bazı özel okullar bu bayramı resmi tatil ilan etmektedirler.

Ülkemizde birçok İslam alimi Cadılar Bayramı kutlamanın caiz olmadığını söylüyor. Çünkü İslam felsefesi çerçevesinde Halloween bir hurafedir. İslam dini ise hurafelere inanmaz. Hurafeleri kutlamak, onlarla eğlenmek ise caiz görülmemektedir.

Cadılar Bayramı'nda neler yapılır?

Aşağıda maddeler halinde “Cadılar Bayramı nasıl kutlanır?” açıkladık.

  • Bu bayramda kostümler önem taşır. Genellikle cadı kostümleri, gören kişiyi korkutacak kostümler ve siyah renkler tercih edilir.
  • Kostümler genellikle çocuk ve gençler tarafından giyilir. Kostümünü giyen çocuklar etraftaki evlerden şeker toplamaya çıkarlar.
  • Genç ve orta yaştaki kesim ise çeşitli partiler düzenleyerek bayramı kutlar.
  • Bayramın olmazsa olmazı balkabağı oyularak içerisine mum yerleştirilir ve evler ya da bahçeler bu temada süslenir.Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir