C Vitamini En Çok Hangi Yiyeceklerde Var?

Sağlıklı bir şekilde yaşamınıza devam etmek isterseniz C vitamini tüketimini göz ardı etmemelisiniz. Peki C vitamini en çok hangi yiyeceklerde var?


“C vitamini en çok hangi yiyeceklerde var?” uzun yıllardan beri sorulan sorular arasında yer alıyor. İnsan sağlığı açısından değerlendirdiğimizde C vitaminin birçok faydası bulunuyor. Ancak bu vitamine doğal yollardan erişmek kapsül olarak almaktan daha faydalı olduğu için yiyecek türlerine dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda C vitaminin faydalarından bahsederek fazla alınan C vitamini hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca tüketebileceğimiz besinleri C vitamini açısından değerlendirerek sizlere bilgi sunacağız. Eğer aşağıdaki besinleri düzenli ve dengeli bir şekilde tüketirseniz vücudunuzun daha dinç ve dinamik olmasına imkan vereceksiniz.

C vitamini ne işe yarar?

Vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacı bulunmaktadır. Dolayısıyla 24 saatlik zaman dilimi içerisindeki diyet listesinde mutlaka C vitamini bulunan besinleri tüketmeniz önem arz ediyor. Şimdi sizlere bu vitaminin faydalarından söz edeceğiz.

  • Yaşlılıkta en fazla sorun yaşadığımız bölgemiz kemik ve kıkırdaklarımızdır. Dahası dişlerin dökülmesi ev çürümesi gibi sorunları da sıklıkla görmekteyiz. Bu tür sorunların en az hasar ve acıyla kapatmak için C vitamini fayda sağlamaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, vücudunuza antioksidan almanıza imkan sağlar.
  • Kronik hastalıklardan korunmak için hayatınızdan bu vitamini çıkarmamalısınız.

C vitamini bakımından çok zengin bir meyve ile takviye arasında kıyaslama yaptığımızda takviyenin geri plana atılması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, bildiğiniz üzere her şeyin en doğalı ve sağlıklısı vücuda alınmalıdır. Takviyeler her ne kadar vitamin adıyla piyasada satılsa bile kimyasal bileşenler içermektedir.

Günlük C vitamini ihtiyacı nasıl karşılanır?

En yüksek C vitamini bazı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Dolayısıyla takviyelere başvurmadan önce aşağıda sıraladığımız besin maddelerini düzenli olarak tüketmenizde yarar vardır. Böylece doğal yoldan hem tokluk hissini karşılarsınız, hem de C vitamini ihtiyacınızı karşılarsınız.

  • Portakal, mandalina, greyfurt ve kivi gibi kış meyveleri C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için birebirdir. Ayrıca yaz mevsiminde ihtiyacınız olan vitamini çilek ile karşılayabilirsiniz.
  • Yazın vazgeçilmezi domates size bol miktarda vitamin sağlar.
  • Brokoli, lahana ya da ıspanak yemeklerini seviyorsanız o halde vitamin alıyorsunuz demektir.
  • Salatalarınızda bolca roka, maydanoz ve marul kullanarak C vitamini alabilirsiniz.

Her vitamin ve mineral vücuda dengeli – düzenli bir şekilde alınmalıdır. Aksi halde bazı zararlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin C vitamini fazla aldığınızda midenizde bulantı hissi oluşabilir ve ishal sorunuyla karşılaşırsınız. Bazen de sadece sık idrara çıkarsınız. Zaten ihtiyacınız olandan fazlasını aldığınızda bu vitamini idrar yoluyla boşaltırsınız. Dolayısıyla C vitaminin en çok hangi yiyeceklerde olduğunu bilmeli ve miktarını ayarlamalısınız.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir