Bu Hikayede Yanan Yüreklerimiz Olacak: Bin Muhteşem Güneş Kitap İncelemesi

Günümüze bir noktadan ışık tutan bu kitaptaki Leyla ile Meryem en fazla neler yaşamış olabilirler ki? Bir savaş ruhları nasıl etkiler?


Khaled Hosseini, Uçurtma Avcısı’nda yakaladığı başarının devamlılığını sağlayan Bin Muhteşem Güneş’te de yaşadığı toprakları anlatıyor. Bu sefer uçurtma ipine bağlı olan umutları değil, idam ipine bağlı bir fedakarlığı anlatıyor. Sevgi görmemiş bir çocuğun nasıl sevgi uğruna ölebileceğini; eli silahlı adamlara karşı insan gibi yaşamak için döktükleri kanı, teri, gözyaşını anlatıyor. Bu hikayede yanan yüreklerimiz olacak.

Babasının kabullenmediği, vicdan rahatlatmak için arada ziyaret ettiği küçük bir kız çocuğuydu Meryem. Bir gün şehirden uzak kulübede birlikte yaşadığı annesi intihar edince dedesi yaşında bir adamla evlendi. Bu adam hem Meryem’in hem de ailesi ölmüş olan Leyla'nın hayatını mahvetti.

Pusulanın kuzeyi gösteren ibresi gibi bir erkeğin de hep suçlayan parmağı daima kadını gösterir.

Kimseden sevgi görmeyip küçük kuması ve dostu olan Leyla için idama kadar gitti Meryem. Bir çocuğa sahip olmanın illa kan bağıyla olmadığını gösterdi. Meryem, torunları için ve çocuğu Leyla için gözünü kırpmadan ömür boyu çektikleri işkenceyi öldürdü. Meryem, Leyla'ya bir hayat sundu. Umutlarının son damlalarını Leyla'nın cebine koydu. Çekilen her şey, savaş, kan, gözyaşı bitmişti fakat yıkılan şehir yeniden doğabilecek miydi?

Burkalarla, kokuşmuş ve eksik malzemeli hastanede doğum yaptı Leyla. Kaçmak istedi ama başaramadı. Kocası olarak asla kabul etmediği bir adamın seneler boyu işkencesini çekti. Aslında onun bir ilk aşkı vardı: Tarık. Tek bacağı olmayan ve ilk çocuğunun babası… Nasıl da acemiydi aşkta, nasıl da masumdu! Tarık’ın yok olduğu düşüncesi onu çıldırtıyordu. Fakat ileride beklenmedik bir anda en güzel sürprizle karşılaşacaktı.

Leyla, çocuklarıyla beraber hayata tutundu. Öğretmen oldu, gazetelerde başarısı örnek olarak gösterildi. Savaşın izleri silinmedi, patlamış roketlerin üstüne çiçekler dikildi sadece. Acıların üstü güneşi görebilmek için örtüldü. Leyla, Kabil sokaklarında müziği duyunca anladı bittiğini, adını gazetede idam haberi hariç bir haberde görünce anladı.

Leyla hayata sarıldı. Çünkü sonunda, yapabileceği tek şeyin bu olduğunu anladı. Bir bu, bir de umut etmek.

Khaled Hosseini'nin olaylara samimi ve betimleyici yaklaşması, romanı daha çekici yapıyor. Erkek yazar olmasına rağmen kadın dünyasını bu kadar iyi yansıtmış olması da cabası. Hosseini’nin çocukluğundan izler taşıyan bu roman, yazarın ikinci romanıdır. Ayrıca birden fazla ödül almıştır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir