Bir Değişik Gezi Rehberi | Bölüm 2

Online olarak gezebileceğiniz birkaç yurt dışı müzesi!


Bu günlerde Covid-19 sebebi ile herkes sosyal hayatından bazı tavizler vermek zorunda kalıyor. Bu tavizlerin en büyüğü ise şüphesiz ki dışarıda geçirilen zamandan verilmekte. Peki size evinizdeki bilgisayardan hatta cebinizdeki telefondan onlarca müze gezebileceğinizi söylesem ne yapardınız. İşte o müzelerden bazılarını bu yazımda derledim. İyi okumalar!

Louvre Müzesi

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, Fransa'nın başkenti Paris'te bulunuyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olan Louvre, gerek mimarisi gerek ise içerisinde bulunan eserler ile insanları büyülemektedir.

Birçok millete ait eserlerin sergilendiği bu müzede Mısır, Yunan ve Akad topluluklarına ait eserler de bulunmaktadır. Birçok farklı bölümden oluşan bu müze adeta medeniyetlerin tarihini bize anlatmaktadır. 2017 yılında 8.1 milyon ziyaretçi ile dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesi ödülünü alan Louvre'u online olarak ziyaret etmek için tıklayın.

Van Gogh Müzesi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan ve ünlü ressam Van Gogh'un eserlerinin sergilendiği müzedir. Müzeyi içeriğinden daha ilginç kılan özelliği ise iki kere yaşanan sanat hırsızlığı vakalarıdır.

İlk olarak 1991 yılında müzeden 20 adet tablo çalınmıştır. Hırsızlar müzeden kaçmayı başarsa da yakayı ele vermişlerdi. Oluşan hengamede Wheatfield with Crows, Still Life with Bible ve Still Life with Fruit isimli tablolar ağır hasar almıştı.

Diğer bir vaka ise 2002 yılında meydana geldi. Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen ve View of the Sea at Scheveningen adlı tabloları çalan iki kişi kısa sürede yakalanmalarına rağmen tablolar ele geçirilemedi. Müze yönetimi tabloların kurtarılmasına yardım edenlere 100 bin $'lık ödül vaadinde bulunsa da herhangi bir sonuç elde edilemedi. Ancak 2016 yılında İtalya'da ele geçirilen tablolar hafif hasarlı bir biçimde müzeye iade edildi. Böylesine olağanüstü olayların yaşandığı müzeyi online olarak ziyaret etmek için tıklayınız.

Vatikan Müzesi

Katolik Kilisesi'nin merkezi olan Vatikan, İtalya'nın Roma vilayetinde yer almaktadır. Tarihin en eski müzelerinden birisi olan Vatikan Müzesi'nin yapımına 16. yüzyılda başlanmıştır. Zaman içerisinde yeni bölümler inşa edilerek günümüzdeki haline ulaşan bu müze, dünyadaki en büyük müzelerden, 2019 yılının ise en çok ziyaret edilen 3. müzesidir.

Kuruluşu, Papa II. Julius'un yüzyıllar boyunca biriktirilmiş eserleri sergilemesine dayanmaktadır. Onu takiben dönem dönem başka papalar da kendi isimlerini verdikleri bölümleri halkın kullanımına açmıştır. Şu anda 70 binden fazla esere ev sahipliği yaptığı düşünülen bu müze, yalnızca 20 bin eseri sergilemektedir. Birçok kültürden, dinden ve mezhepten ögeler içeren bu müze birçoğu dünya tarafından bilinen eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Kanımca müzenin en ünlü eseri olan Last Night Meal adlı eserdir. Leonardo Vinci tarafından yapılmış olan bu eser gibi onlarca nefes kesici öğenin yanında modern sanat eserleri de bu müzede yerini almıştır. Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi ressamların eserlerini de içinde bulunduran bu müzeyi gezmek için tıklayınız.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum