Bir Değişik Gezi Rehberi | Bölüm 1

Online olarak gezebileceğiniz birkaç yurt içi müzesi!


Bu günlerde Covid-19 sebebi ile herkes sosyal hayatından bazı tavizler vermek zorunda kalıyor. Bu tavizlerin en büyüğü ise şüphesiz ki dışarıda geçirilen zamandan verilmekte. Peki size evinizdeki bilgisayardan hatta cebinizdeki telefondan onlarca müze gezebileceğinizi söylesem ne yapardınız? İşte o müzelerden bazılarını bu yazımda derledim. Keyifli okumalar!

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan bir müzedir. Müzede, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden getirilmiş arkeolojik eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Kurulduğu dönemde Hitit döneminden kalan eserlerin sergilendiği müze, zaman içerisinde diğer medeniyetlere ait eserleri de kabul etmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları sayesinde dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede Paleolitik Çağ'dan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir. Ayrıca Avrupa Müze Forumu tarafından 1997 yılında "Yılın Müzesi" ödülüne layık görülmüştür. Online olarak gezmek için tıklayınız.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Göbeklitepe Müzesi olarak da bilinen Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Şanlıurfa'nın Örenyeri ilçesinde bulunmaktadır. Müze içerisinde birçok çağa ait eserler bulmak mümkündür ancak en bilindik eserleri Göbeklitepe zamanından kaldığı için bu isimle anılır olmuştur.

2015 yılında restarasyonu biten ve kapılarını tekrardan açan bu müze Türkiye'deki en büyük müze olma ünvanını da taşımaktadır. Toplamda 57 bin metrekare alana kurulmuş olan bu müzeyi online olarak gezmek için tıklayınız.

Panaroma 1453 Tarih Müzesi

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan bu müze, Topkapı Parkı'nın içerisinde bulunmaktadır. İsminden de anlayabileceğiniz gibi İstanbul'un fethini konu alan müze, Türkiye'deki ilk panaroma müzesi olma ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Yapımı 2008 yılında tamamlanan müzede birçok müzede olmayan özellikler mevcuttur. Ses geçirmez odalarda top sesleri, at kişnemesi duyulabilirsiniz. Ayrıca içeriye girdiğinizde sizi mehter marşı karşılamaktadır. Duvarların neredeyse tamamı İstanbul'un fethini anlatan illüstrasyonlarla boyanmıştır. Bu müzeyi online olarak gezmek için tıklayınız.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum