Bipolar Olduğumu Nasıl Anlarım?

Duygu değişikliklerinin çok kısa sürede gerçekleşmesi normal karşılanmaz. Tabi bu durumla karşı karşıyaysanız Bipolar olduğumuzu nasıl öğreniriz?


Bipolar olduğumu nasıl anlarım sorusu günümüzde sıklıkla dile getiriliyor. Bunun en temel sebebi de stres ve yorgunluğun artmasıdır. Eğer siz de Bipolar hastalığı hakkında net bilgiler öğrenmek isterseniz yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Çünkü yazımızın içeriğinde Bipolar hastalığının ne olduğunu sizlere net şekilde ifade edeceğiz. Böylece çevrenizdeki insanların ya da kendinizin Bipolar olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Bipolar olduğumu nasıl anlarım yazımızın içeriğinde hastalığın tanımını yaptıktan sonra maddeler halinde açıklayacağız. Bu maddeler dahilinde bir kişinin Bipolar olup olmadığını net şekilde anlamanın yollarını paylaşacağız. Çevrenizdeki herhangi bir kişide şaşıracağınız şekilde Bipolar sorunu olabilir. Bu sorunu bilmek ve kişiye ona göre tevazu göstermek için yazımızı mutlaka okuyun.

Bipolar Bozukluk neden olur?

Bipolar bozukluk, yoğun stres, kaygı ve endişe ortamına maruz kalan kişilerde görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Anksiyete ile karıştırılmaması gereken bir rahatsızlıktır. Anksiyete hayatta yaşadığınız kaygılar sonucunda meydana gelir. Anksiyete bipolara dönüşür mü derseniz evet dönüşebilir. Ancak bir kesinlik söz konusu değildir.

Bipolar hastalığı psikolojik bir durumdur. Yaşam kalitesini etkilemektedir. Ancak yaşam süresine yönelik bir etkisi kanıtlanamamıştır. Bu nedenle Bipolar hastaları ne kadar yaşar gibi bir soruya net cevap verilemez. Ayrıca rahatsızlığa sahip olan kişiler zamanla tamamen iyileşme ihtimali taşırlar.

Bipolar olduğumu nasıl anlarım testi!

Bipolar testi çöz işlemini yapmak isteyen birçok kişi vardır. Ancak sadece bu hastalığın teşhisini koymak için bilimsel test yoktur. Rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki belirtilerin siz de olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Eğer aşağıdaki belirtilerden hepsi ya da yarısından fazlası siz de bulunuyorsa bir psikiyatr ile görüşme sağlayabilirsiniz

  • Bipolar olduğumu düşünüyorum diyorsanız ilk olarak duygu durumunuzu düşünmelisiniz. Örneğin 5 saat önce kızgınken ve hiçbir şey olmadığı halde 5 saat sonra mutlu olabiliyorsanız bir işaret söz konusudur. Eşinize hediye alarak eve geliyorsanız ve aradan kısa bir süre geçtikten sonra hiçbir sebep yokken onu dövmeye başlıyorsanız Bipolar işareti taşıyorsunuz demektir.
  • Bipolar bozukluk hastaları yorumları genellikle uykuya yöneliktir. Bu hastalar uyku uyuma ihtiyacı hissetmezler. Çünkü vücutlarında boşaltamadıkları yoğun enerji söz konusudur.
  • İntihar etmeyi kafanızdan çıkarmıyorsanız ya da sürekli bir kişinin sizi öldüreceğini düşünüyorsanız dikkatli olmalısınız. Ancak bu durum OKB ile karıştırılmamalıdır. Çünkü OKB ile Bipolar arasındaki fark, Bipolar da sadece intihar üzerine tekrarlayan davranış söz konusudur. OKB olan biri hayatında her davranışın sürekli tekrarlanmasını ister.
  • Başta ilk derece akrabalar olmak üzere sürekli başkalarını suçlama davranışına sahipseniz Bipolar işaretine sahipsiniz. 
  • Bipolar olduğumu nasıl anlarım sorusuna verebileceğimiz son yanıt ise risk alma isteğidir. Diğer insanlarla kıyasladığınızda siz ölümüne risk alıyorsanız belirti taşıyorsunuzdur.

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir