Av Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Her spor dalında olduğu gibi ava çıkmadan önce de dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Bu hususlara dikkat ederek avdan daha çok verim almak mümkün.


İnsanlar yeryüzüne ilk ayak bastığı andan itibaren, temel gereksinimleri çerçevesinde birtakım işlevler gerçekleştirmiştir. İlk zamanlarda yaşamak için gereksinim olan bu işlevler, zaman ile teknolojinin gelişmesi ile değişik biçimlerde günümüze kadar devam etmiştir. Bu anlamda insanlık tarihi kadar eski olan faaliyetlerden birisi de avcılık olmuştur.

İlk zamanlarda, insanların yiyecek ihtiyaçlarını geliştirmek istemesi ile ortaya çıkan av, başlarda sadece küçük hayvan ve bitki toplulukları ile devam etmiştir. İlerleyen yıllar ile avcılık gelişmiştir ve insanların sahip olduğu bilgi birikiminin artması ile birçok farklı şekilde yapılmaya başlamıştır. İnsanların hayvanları ve çevreyi daha çok tanıması sonucu avcılık insanoğlunun uzmanlaştığı alanlardan birisi haline gelmiştir. Günümüzde ise avcılık halen ihtiyaç alanında kullanılmasının yanında, birçok insanın sadece spor amaçlı yaptığı bir olay haline gelmiştir. Yine birçok insan da avcılığı hobi olarak sürdürmektedir.

Ancak her spor dalında olduğu gibi avcılıkta da av öncesinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Zira avın daha etkin ve verimli bir şekilde geçmesi için bu noktalar büyük önem taşıyor. Avcılıkta öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise, avcılık belgesine dikkat edilmesi geliyor. Çünkü düzensiz ve bilinmeden avlanmanın doğal çevreye zararı oldukça büyük. Ayrıca belgesiz avlanmakta devletler tarafından cezalandırılıyor. Yani av öncesinde her türlü izin ve belgenin sağlanması gerekiyor. Diğer dikkat edilmesi gereken ise avın zamanında yapılması. Çünkü avlanacak hayvanların avlanma zamanı bu hayvanların geleceği açısından önemli. Tüm bu resmi gereksinimlerin yanında avı yapılacak hayvanlarında bilinmesi, av kalitesi bakımından dikkat edilmesi gereken bir noktada bulunuyor. Avlanılacak hayvanların çeşidine göre gerekli ekipman, tuzak ve yem gibi ürünlerin doğru şekilde kullanılması gerekiyor.

Tüm bunların yanında avcılığın tehlikeli olduğunun unutulmaması gerekiyor. Zira yabani hayatta yaşayan hayvanların saldırıları sonucu bu tür avlarda ölümler meydana geliyor. Yani avla çıkılmadan önce her türlü koruma ve gerekli ekipmanların sağlanıp sağlanmadığı av ve avcı için önemli.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir