Yeni Göbeklitepeler İçin Çalışmalar Başlıyor!

2021-2024 yılları arasında toplam 12 bölgede yeni kazı çalışmaları başlayacak. Yeni bir Göbeklitepe mi bulundu?


Geçtiğimiz günlerde yapılan 2023 Dünya Neolitik Kongresi Ön Tanıtım Sempozyumu’nda yapılan açıklamalar heyecan yarattı. Birçok akademisyenin katıldığı sempozyumda devam eden ve yeni başlayacak olan kazı çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaşıldı. Yeni bir Göbeklitepe doğuyor. Şanlıurfa halkı çalışmaları heyecanla takip ediyor. Sempozyumda yapılan açıklamalar ve daha fazlası haberimizin detaylarında.

2023 Dünya neolitik kongresi ön tanıtım sempozyumunda neler oldu?

Şanlıurfa'da düzenlenen sempozyum, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlendi. Sempozyumda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yaptığı açıklamalar Şanlıurfa'da heyecana neden oldu. Ersoy yaptığı açıklamada Karahantepe bölgesinde bulunan kalıntıların Göbeklitepe'de bulunan kalıntılara çok benzediğini söyledi. Dahası Karahantepe'de yüzey araştırmaları 3 yıl önce başlamıştı. Bu çalışmalara ek olarak bu yıl tekrar yapılan çalışma sonucunda 250'nin üzerinde kalıntı bulunduğunu da ekledi.

Kazı çalışmaları nerelerde yürütülüyor?

2021 yılı içerisinde ülkemiz sınırlarında 35'ten fazla kazı, 20'den fazla yüzey araştırması çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmalar genel olarak Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Sefertepe, Yeni Mahalle Höyük alanlarında gerçekleşmiştir. Bu çalışmalar ve araştırmalarla birlikte her geçen gün yeni bir tarihi bulgu elde ediyoruz. Yapılan araştırmalar sonucunda yeni keşiflere imza atmak için toplam 12 bölgede kazı çalışması gerçekleşecek.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
5
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir