Türk Mitolojisinde Bulunan 5 Güçlü Karakter!

Türk mitolojisinin günümüze ulaştığı kadarıyla bildiğimiz bu beş güçlü karakteri biliyor musunuz?


İlk çağlardan bu yana toplumların farklı inançları olmuştur. Türklerin ana vatanı olan Orta Asya’da yaşadıkları serüvenlerde inançları ile harmanlanarak bugünkü Türk mitolojisini oluşturmuştur. Ancak ne yazık ki, diğer toplumların mitolojisi gibi erken dönemde kaleme alınmadığından elimizde olan bilgiler oldukça kısıtlı ve çeşitli toplumlardan etkilenmiş bir halde bulunmaktadır. Bu yazımızda Türk mitolojisinde bugüne kadar bilinen beş güçlü karakterden bahsedeceğiz.

 1. 1 Doğum ve Bereketin sembolü Umay Ana


  Umay Ana, hamile kadınları, çocukları ve hayvan yavrularını koruyan bir tanrıçadır.  Doğum ve bereketin sembolü olarak görülür. Gümüş renkli, uzun saçlara sahiptir. Üç boynuzu vardır ve genellikle yanında bir kuğu veya zarif bir at ile tasvir edilir. Çocuğu olmayanlar ona adak adarlar. Bir çocuk hastalanıyorsa Umay Ana yanından ayrılmış demektir. Eğer bir çocuk hayatını kaybediyorsa Umay Ana onu terketmiş demektir. Bu nedenle yer yer Kara Umay olarak da adlandırılır.

 2. 2 Bütün Tanrıların Babası Kayra Han


  Göğün 17. Katında oturur. Kayra Han yeryüzünü yarattıktan sonra 9 dallı kocaman bir ağaç diker. Bu ağaç yeryüzü ile gökyüzünü birbirine bağlar ve Kayra Han'ın istediği üzere bu 9 daldan 9 insan türer ve insanların atasını oluştururlar. Kayra Han, Yunan mitolojisindeki Zeus ile benzer bir konumdadır. Kendi gibi Gök Tanrı'nın oğlu olan Erlik Han'ı dünyayı yaratırken ona kötülük ettiği için cezalandırmıştır.

 3. 3 İyiliğin Tanrısı Ülgen Han


  Bazı kaynaklara göre Erlik Han'ın babası olarak geçer. Göğün 16. katında bulunur. Kayra Han'ın oğludur. İyiliğin sembolü ve gökyüzünün hükümdarı olarak geçer. Gök olaylarının kontrolü ona aittir. Dünyayı taşıması için 3 tane balık yaratmıştır. Bu nedenle Kayra Han'dan sonra en önemli göreve sahip olduğuna dikkat çekilmektedir. 7 kız, 7 erkek çocuğa sahiptir. 

 4. 4 Kötülük Tanrısı Erlik Han


  Gök Tanrı'nın bir diğer oğlu olan Erlik Han, kötülüğün ve yeraltı aleminin Tanrısı olarak da bilinir. Yunan mitolojisindeki Hades ile oldukça benzerlik gösterir. Kayra Han dünyayı yaratırken ona kötülük etmiştir ve bu yüzden Kayra Han tarafından yerin en alt katına sürülmüştür. Orada yeşil demirden bir saray içerisinde gümüş bir tahtta oturmaktadır. Emrinde 9 semerli boğa bulunmaktadır.

 5. 5 Aklın ve Zekanın Sembolü Mergen Han


  Akıl ve zekanın tanrısı olarak bilinen Mergen Han, aynı zamanda Kayra Han'ın bir diğer oğludur. Her şeyi bilir ve bilgisiyle üstesinden gelemeyeceği bir sorun yoktur. Göğün 7. katında oturur. İnsanlara bilgelik verir ve bilgi sahibi olmalarına yardım eder.  Yunan mitolojisindeki Hermes ile oldukça benzerlik gösterir. Kendisine ait özel bir yayı ve oku vardır. Genç ve yakışıklı bir şekilde tasvir edilir.

 1. Peki bu 5 karakterden en dikkatini çeken hangisi oldu?

  1. Umay Ana
  2. Kayra Han
  3. Ülgen Han
  4. Erlik Han
  5. Mergen Han
  51 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Kaynak:

 • https://www.altayli.net/umay-ana.html
 • https://paratic.com/turk-mitolojisi/
 • https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/erlik-han-kimdir-erlik-hanin-hikayesi-nedir/
 • https://umitoloji.com/akil-tanrisi-mergen-han/

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın

0 Yorum