Titanik Aslında Hiç Batmamış Olabilir Mi? Titanik’in Batışı Hakkında İlginç Teoriler!

20. yüzyılın başlarında dünyadaki en büyük yolcu gemisi olarak inşa edilen ve batışı büyük olay olan Titanik hakkındaki ilginç teoriler!


Titanik; White Star Line firması tarafından yaptırılan, 1912’de üretimi tamamlanmış bir yolcu gemisidir. Tamamlandığı dönem içerisindeki en gelişmiş yolcu gemisi olma özelliği taşımaktadır. 10 Nisan 1912’de Southampton/İngiltere’den büyük bir heyecanla yola çıkmıştır. 15 Nisan 1912’de bir buzdağına çarpması sonucu yaklaşık üç saat içinde Atlantik Okyanusu’nda batmıştır. Bu facia yaklaşık 1500 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Üstünden 109 yıl geçmiş olmasına rağmen olayla ilgili hala cevaplanamamış sorular bulunmaktadır.

Titanik aslında hiç batmadı!

Robin Gardnier, “Titanic: The Ship That Never Sank?” adlı kitabında bir teori ortaya attı. Buna göre RMS Titanic adlı bizim battığını bildiğimiz gemi aslında Titanik değil. Aynı şirkete ait yolcu gemisi Olimpik, İngiliz donanmasına bağlı bir gemiyle çarpıştı. Kaza sonucunda Olimpik batmasa da ağır hasar aldı. Ancak İngiliz donanması bu çarpışmanın sorumluluğunu kabul etmedi ve White Star Line firması tazminat alamadı. Bu nedenle Titanik’in üretildiği sırada Olimpik onarıldı ve Titanik'in yerine sefere çıktı. Böylece gemi büyük olasılıkla batacak ve şirket tazminat alacaktı.

Titanik yola yanarken çıktı!

Bu teoriye göre ise yola çıkmadan haftalar öncesi Titanik’in gövdesinde bir yangın çıktı. Ekipler ne yaparsa yapsın yangını söndüremedi ve gemi yangın devam ederken yola çıktı. Yangının çıkış yeri gövdenin zemininde bulunan bir kömür deposuydu. Ancak sıcaklık inanılmaz yüksek derecelerde olduğundan söndürülemedi.

Gemi yola çıktığında kazan dairesinin yakınındaki bir kömür deposuna sıçrayan yangın güçlükle kontrol altına alınmıştı. Üstelik uzmanların dediğine göre böyle bir ısının gövdedeki metal maddeyi oldukça zayıflatmış olması gerekir. Tesadüftür ki Titanik buzdağına yangın tarafından zayıflamış olma ihtimali bulunan kısımdan çarpmıştır. Yani Titanik buzdağına çarptığı için değil, yangın yüzünden batmıştır.

Amon-Ra'nın laneti Titanik'in batmasına sebep oldu!

Bu hikayede ise 4 İngiliz, Mısır'a giderek Amon-Ra'nın mumyasını bir tarihi eser kaçakçısından satın alır. Ardından mumyayı ülkelerine götürmek isterler ancak yolda 4 arkadaştan ikisi gizemli bir şekilde kaybolur. Diğer iki arkadaşın da başı beladan kurtulmaz. Sık sık el değiştiren mumya nereye giderse gitsin gittiği her yerde belaya sebep olur. Daha sonra mumyayı Amerikalı bir arkeolog satın alır ve bunu gemi ile ülkesine götürmek ister. Tahmin edebileceğiniz üzere bu gemi Titanik’tir.

Kaynak

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Alternatif_Titanic_teorileri#Kompansatör_-_Isıtma_boruları
  • https://www.siyahdergi.com/2021/07/03/titanik-gercekten-batti-mi/
  • https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/titanicin-batmasiyla-ilgili-yeni-iddia,ux1GmL6DRU6e3VF-xxemQw/YSu4gtFUHUqqgRlnigS_7g
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/RMS_Titani

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir