Tarihin Seyrini Değiştiren Olaylar!

Tarihin seyrini değiştiren olaylar nelerdir? Hangi olaylar tarihin seyrini değiştirmiştir? Daha fazlası için okumaya devam edin!


Dünya tarihi boyunca pek çok olay gerçekleşmiş ve bu olayların gerek çevre toplumu ve gerekse de dünya düzeni dahilinde önemli etkileri olmuştur. İşte tüm hepsi arasından seçtiğimiz, tarihin seyrini değiştiren olaylar!

Tekerleğin İcadı

M. Ö. 3500 yılında icat edilen tekerlek, günümüz ulaşımının en önemli aracıdır. Hiç şüphesiz ki tekerlek icat edilmeseydi insanlık şimdiki ilerleyişini hiçbir şekilde gösteremeyecekti.

Yazının İcadı

M. Ö. 3500 yıllarında yazı icat edildi ve tarihin en önemli buluşlarından biri de gerçekleşmiş oldu. Ve bizler yazı sayesinde çok eski yıllarda yaşayan insanlarla resmen iletişim kurabiliyoruz ve gelecekteki insanların bizlerle iletişim kurabilmesi de yine yazı ile mümkün olacak.

Maraton Muharebesi

Maraton Muharebesi M. Ö. 490 yılında yaşandı. Ve Yunanlar, bu muharebe sonucunda Pers işgalini geri püskürterek Antik Yunan kültürü ile felsefesinin günümüze kadar ulaşmasını sağladı. Şu an okullarda ders olarak öğretilen felsefedeki birçok konu, o dönem Yunan kültüründen bizlere dek uzanmaktadır.

Magna Carta

1215 yılında imzalanan Magna Carta ile İngiliz kralının yetkileri kısaltılmış ve halka bazı hak ve özgürlükler tanınmıştır. Bu sayede ilk anayasanın da temelli atışmış oldu.

Rönesans

15. ve 16. yüzyıllarda İtalya’da ortaya çıkan Rönesans ile ilim ve teknikteki insan ilerleyişinin önü açıldı, dünyada insana verilen değer arttı.

Reform

Reform ise 15. ve 17. yüzyıllar süresince tüm Avrupa genelinde etkili olmuştur. Ve bu Reform hareketleri sonucunda Katolik kilisesi hakimiyet etkilerini kaybetmiş, Protestanlık doğmuştur.

Fransız Devrimi

Fransa’daki mutlak monarşiyi yıkmak ve Katolik kilisesinde ciddi reformlara gitme zorunluluğunu getiren Fransız Devrimi, 1789 ile 1799 yılları arasında gerçekleşti. Özellikle de Avrupa genelinde büyük bir etki yaratan bu devrim, diğer ülkelere de öncü olmuştur.

Telefonun İcadı

Yıllar 1876’yı gösteriyordu ve Alexander Graham Bell, muhteşem bir buluşa imza atarak telefonu icat etti. Bu sayede iletişim ağlarının temeli oluşturuldu ve günümüz ilişkileri de yönlendirilmiş oldu.

Elektriğin İcadı

Elektriğin icadı, aynı zamanda elektronik çağa geçişimizi de sağladı. 1879 yılında Thomas Edison tarafından icat edilen elektrikli ampuller sayesinde tüm dünya aydınlığa kavuştu.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir