Rainbow Warrior Gemisinin Batırılma Skandalı!

İyiliğin sesi, kötülerin her zaman susturmak istediği bir ses olmuştur. Tıpkı Rainbow Warrior gemisinin batırılması olayı gibi...


Rainbow Warrior yani Gökkuşağı Savaşçısı, adını Cree Kızılderililerinin kehanetinden alan bir Greenpeace gemisidir.  1978 yılında Greenpeace  İngiltere Tarım Bakanlığı’na bağlı, “Sir William Hardy” adlı gemi satın almıştı. Balina ve fok avcılığı, nükleer testler ve atıklarının boşaltımıyla ilgili çevreci protestolar için kullanılması planlanmıştı. Kehanet, “Dünya hasta ve ölmekteyken, insanlar tıpkı gökkuşağının savaşçıları gibi ayaklanacaklar.” demektedir. Geminin kullanım amacı göz önünde bulundurulduğunda onun için en uygun isim Rainbow Warrior’dı.

Gemi, 1985 yılına kadar büyük ses getiren kampanyalara öncülük etmişti. 1985'in başlarında Pasifik Okyanusu üzerinde nükleer denemeler ve atıklara karşı eylemler yapmak için harekete geçmişti. Tarihler 10 Temmuz 1985'i gösterirken Rainbow Warrior, Yeni Zelanda'nın Auckland kentine demirlemişti. Amacı, Fransız Polinezya'sına bağlı Mururoa adasında yapılan, Fransız nükleer denemelerini protesto etmekti. Ancak 10 Temmuz'un gecesinde hiç beklenmedik bir olay gerçekleşti...

Aniden Rainbow Warrior'dan patlama sesi geldi. Ses ile birlikte bir kısmı uyuyan mürettebat alarma geçmiş ve bir kaza yaşadıklarını düşünmüşlerdi. Daha sonra gelen ikinci patlama bunun bir kaza olmadığını gösterecekti. Patlamalarla birlikte gemi hızla su alıp batmıştı. Gemiden sadece Portekizli fotoğrafçı, Fernando Pereira çıkmayı başaramamış ve boğularak hayatını kaybetmiştir. Fransız hükümeti, başta olayla ilgili tüm suçlamaları reddediyordu. Daha sonra tüm oklar kendilerini gösterince bombalamanın kendi ajanları tarafından yapıldığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Diğer ülkelerden yoğun baskı gören Fransa, Greenpeace'e tazminat ödedi ve olaydan sorumlu iki Fransız ajanı yakalanıp hapse atıldı. Ek olarak Dışişleri Bakanı da istifa etmişti. Günümüzde Greenpeace'in batan Rainbow Warrior'ı için Yeni Zelanda'nın Matauri Körfezinde bir anıt yer almaktadır. Onun yerine geçen Rainbow Warrior II ise hala denizlerde görevini sürdürmekte.


Kaynak:
  • https://www.greenpeace.org/aotearoa/about/our-history/bombing-of-the-rainbow-warrior/
  • https://www.history.com/this-day-in-history/the-sinking-of-the-rainbow-warrior

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.