Piyanist Filminin Yürek Isıtan Subayı Wilhelm Adalbert Hosenfeld Kimdir?

Bir Nazi subayı olarak merhametli olmayı başarabilen, çoğumuzun Piyanist filmiyle tanıdığı Wilhelm A. Hosenfeld kimdir?


Piyanist filminin en can alıcı noktalarından birinde piyanistimiz bir Nazi subayıyla karşılaşır. Ancak bu subay, şimdiye kadar gördüğü hiçbir Nazi askeri gibi değildir. Bu sahneleri filmi izlemiş herkes şüphesiz buruk bir mutlulukla hatırlayacaktır. İşte bu merhametli Nazi subayı: Wilhelm Adalbert Hosenfeld.

Wilhelm Adalbert Hosenfeld, 1895 yılında Almanya'nın Hessen şehrinin bir köyünde dünyaya gelmiştir. Katolik bir ailenin 4. çocuğudur. 1913 yılında liseyi bitirmiş, bir sene sonra patlak veren savaşta gönüllü olarak Alman ordusuna katılmıştır. 2 kez yaralandıktan sonra 1917 yılında cepheye gönderilmemesi kararlaştırılmıştır. Savaş bittikten sonra 1933'te başa gelen Naziler tarafından göreve çağrılana kadar öğretmenlik yapmıştır.

1939 yılında Polonya'nın Almanlar tarafından işgaliyle birlikte bir Wermacht subayı olarak Varşova'da görev almıştır. Savaş boyunca gözünün önünde gerçekleşen Yahudi soykırımından rahatsız olmuş ve yetkileri el verdiği sürece Yahudileri hayatta tutacak ufak yardımlar yapmaya çalışmıştır. Bunlardan en dikkat çekeni hayatı Piyanist filmine konu olan ünlü piyanist Wladislaw Szpilman'a yaptığı yardımlardır. Hosenfeld, Szpilman'ı 1944 yılında Almanlar Polonya'dan çekilirken saklanmaya çalıştığı sırada bulmuştur. Sovyetlerin geleceği zamana kadar hayatta kalabilmesi için ona erzak yardımı yapmıştır. Hosenfeld'in yaptıkları sayesinde Szpilman'ın hayatı kurtulmuştur.

1945 yılında Sovyetlere esir düşen Wilhelm A. Hosenfeld, 1950 yılında düzenlenen mahkemede Sovyetler tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Hapis yattığı süre boyunca Nazi casusluk teşkilatıyla bağlantısı olduğu düşünüldüğünden işkence görmüş ve acı içinde öleceğinden korkarak eşine mektup yazmıştır. Yazdığı mektupta kurtardığı Yahudilerden ve Szpilman'dan bahsedip yardım istemiştir. Szpilman'ın kulağına giden bu haber onu hemen harekete geçirmiş ve Polonya hükümetinden bu konuyla ilgili yardım istemiştir. Fakat herhangi bir sonuç alamamıştır.

Gördüğü işkenceler ve kötü yaşam koşulları nedeniyle 1952 yılında hapishanede hayatını kaybeden Wilhelm A. Hosenfeld, 2008 yılında Yahudiler tarafından Uluslararası Dürüstler Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Kaynak:
  • https://righteous.yadvashem.org/searchType=righteous_only&language=en&itemId=4015318&ind=NaN
  • https://www.yadvashem.org/righteous/stories/hosenfeld.html
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Wilm_Hosenfeld#cite_note-8

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.