My Lai Katliamı Nedir?

İnsanlık tarihinin en utanç verici ve dramatik olaylarından biri olan My Lai Katliamı nedir? Nasıl gerçekleşmiştir?


Tarih boyunca insanın var olduğu her yerde ne yazık ki kötülük de var olmuştur. Vietnam Savaşı’nda, Vietnam’ın Quang Ngai bölgesindeki My Lai köyünde gerçekleşen katliam, bunun en somut örneklerindendir. My Lai katliamı; Amerikan askerlerinin My Lai, My Khe ve Son My köylerinde gerçekleştirdiği katliamdır. 16 Mart 1968’de eşzamanlı bir biçimde gerçekleşmiştir. Olay; Charlie Bölüğü’nün, Yüzbaşı Ernest Medina komutasında My Lai bölgesine yönlendirilmesiyle başlamaktadır. Amerikan ordusunun iddiasına göre bu bölgede Vietkong birlikleri varlık göstermektedir. Charlie Bölüğü sabahın erken saatlerinde bu bölgeye vardığında ise iddiaların aksine Vietkong birlikleri bulunmamaktaydı. Hatta değil Vietkong, eli silah tutabilecek bir erkek bile yoktu. Ancak belli ki buraya gelen askerlerin amacı ille de Vietkong birliği bulmak değildi… 

Hugh Thompson katliamı daha da büyümeden durdurdu!

Hayatını kaybedenlerin 182'si kadındı ve bu kadınların da 17 tanesi hamileydi. İçinde 56 bebeğin bulunduğu 173 çocuk da hayatını kaybedenler arasındaydı. İnsanlık tarihinin şahit olduğu en şiddetli katliamlardan biri olan bu katliamda ölenlerin hepsi zararsız sivillerdi. Herhangi bir Vietkong'la karşılaşmayan ABD askerleri, köyü yakıp yıkmakla kalmamış aynı zamanda kadınlara ve çocuklara tecavüz ederek onları işkenceyle öldürmüştü. Buna karşılık köylüler askerlere bir kurşun bile sıkmamış, aksine ABD askerlerinden biri yanlışlıkla kendini vurmuştu. Teğmen William Calley önderliğindeki bu katliam, bölgede keşif yaparken ceseteri fark eden pilot Hugh Thompson tarafından durduruldu. Thompson ve birliği, eğer durmazlarsa Calley ve bölüğünü öldürmek zorunda kalacaklarını söyleyerek olayı sonlandırmıştı.

Başlangıçta katliam örtbas edilmeye çalışıldı!

Başlangıçta Vietnam'da gerçekleştirilmiş olan bu katliamın ABD basınına ve kamuoyuna yansımaması için çaba gösterildi. Ancak olaya karışan askerlerden birisi olan Ronald Ridenhour sessizliğini bozarak, ABD'nin önemli bürokratlarına 3 sayfalık bir mektupla olanları anlatınca işlerin rengi değişti. Bu mektuplarla korkunç katliamın sır perdesi aralanmaya başlamış, olayın akıl almaz boyutları ortaya çıkmaya başlamıştı. Köylerdeki siviller korkunç bir kıyıma uğramışlardı. Üstelik köyde Vietkong askerlerinden ya da Vietkong sempatizanlarından en ufak bir iz bile yoktu.

Kimse ceza almadı!

Charlie Bölüğü'nün başındaki Teğmen William Calley ve 14 asker, olay patlak verdikten sonra yargılanmıştır. 1970 yılında başlayan yargılamalarda yalnıza Calley müebbet hapis cezası almıştır. Dönemin ABD başkanı Richard Nixon tarafından af çıkmasıyla, Calley'in cezası ev hapsine çevrilmiştir. 1974 yılındaysa Calley affedilmiştir. Sonuç olarak bu korkunç olayın ardından herhangi bir uluslararası mahkeme kurulmamıştır. Ayrıca sırf kamuoyunun tepkilerini susturmak için yapılan yargılamalarda da kimse ceza almamıştır. Diğer askerler de kanıt yetersizliği gerekçesiyle serbest kalmış ve olay faili meçhul bir şekilde kapanmıştır.

Kaynak: https://www.history.com/topics/vietnam-war/my-lai-massacre-1


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.