Kızgın Bir Türk Miti: Çarşamba Karısı

''Çarşamba Karısı gibi'' deyimi nereden geliyor?


Kültürümüz o kadar zenginliklerle dolu ki! Bu kültürün parçalarından bazıları da mitolojik yaratıklarımız, efsanelerimiz, onlarla bağıntılı deyimlerimiz… Bu yazımda ise Türk söylencelerinden Çarşamba Karısı’nı anlatacağım. Keyifli okumalar!

Kimdir bu Çarşamba Karısı?

Çizim: Konstantinos Grigoriadis

Sadece çarşamba günleri ortaya çıkıp her yeri hızlıca gezen, pejmürde, pis ve dağınık saçlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir tür cadı olarak tasvir edilir. Eğer kızarsa musallat olduğu eve kötülük yapar, gelip evin çocuğunu kaçırır gider. 

Peki onu nasıl kızdırırsınız?

Çarşamba gecesi bir işe başlamayın!

Çizim: Vincent Proce

Çünkü bu onu çok kızdırır! Anadolu'nun bazı bölgelerinde, çarşamba gecesi işe başlanırsa işlerin yolunda gitmeyeceği inancının kökeninde de bizzat bu varlık bulunmaktadır. Bu yüzden kimi yörelerde çarşamba günü ev halkının tatil günü gibidir. Çamaşır yıkanmaz, ev süpürülmez...

Yine Anadolu'nun bazı bölgelerinde, yarım kalan işlerin olduğu evlere gelerek işleri karıştırdığına da inanılır. Misal, örmekte olduğunuz bir kazak salı gecesi henüz bitmemişse Çarşamba Karısı geldiğinde kazağın örülmüş olan yarım parçalarını söker yahut karmakarışık eder. Yaptığı kötülükler yetmezmiş gibi bir de o evin çocuğunu kaçırır ve kayıplara karışır.

Sadece çarşamba günü ortaya çıkıp hızlı hızlı gezinmesinin sebebi ise dolaşma hakkının sadece o günle sınırlı olmasıdır.

Deyimlerimizde de yerini almış!

Çizim: Malice Ghoul

Hepimiz günlük hayatımızda ''Çarşamba Karısı gibi saçı başı karışık'' tarzı ifadelere rastlamışızdır. Türkçe'de de bu kelime grubu "saçı başı karmakarışık, üstü başı özensiz kadın" anlamında kullanılır. Hikayesi günümüzde çok bilinmese de deyimi konuşmalarımızda hala aktifliğini korumakta.

Ayrıca bu yaratık tüm gün gezindiği için Tire, Ödemiş ve Bayındır bölgelerinde amaçsız, hiçbir iş yapmadan ortalıkta dolaşan insanlara ''Çarşamba Karısı gibi gezip durma!'' denmektedir.

Bonus: Filmi de yapılmış!

Senaristliğini Çağan Irmak'ın yapıp yönetmenliğini Uluç Bayraktar'ın üstlendiği Çarşamba Karısı filmi, Kabuslar Evi serisinin bir parçasıdır. Film; gerilim, gizem ve korku türünde işlenmiş fakat izleyiciler bu filmin bir korku filminden ziyade psikolojik bir film olarak izlenmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynakça: 

  • Türk Canavarları Sözlüğü, Ahmet Burak Turan 
  • Vikipedi Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
3
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
9
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir