İngiltere’nin Dokuz Günlük Kraliçesi Jane Grey Kimdir?

Aile arası çekişmeler, kanlı isyanlar ve mezhep savaşlarından dolayı önce kraliçe, sonra idam mahkumu olan Leydi Jane Grey kimdir?


Entrikalarla dolu İngiliz kraliyet ailesinden belki de tarihte en çok konuşulan hanedanlık Tudor Hanedanlığı’dır. VIII. Henry’den başlayıp I. Elizabeth’in saltanatına gelene kadar yaşanan çalkantılar; filmlerde, şarkılarda ve popüler kültürde oldukça yer edinmiştir. Bu hanedanlığın bu kadar ilgi çekmesinin de sebepleri var elbette! Gelin, bu hanedanlığın oyunlarına ve bu hikayede yanan Leydi Jane Grey’in hayatına bakalım.

Kral Henry ve sürekli yenilenen evlilikleri...

Hanedanlığın başına gelen VIII. Henry, eşinden boşanmak istemiş fakat Katolik Kilisesi, o dönemin katı kuralları gereği bunu kabul etmemiştir. Bunun üzerine Henry, kilise isteğini kabul etmediği için İngiltere’yi Roma Katolik Kilisesi'nden ayırmış ve Anglikan Kilisesi'ni kurmuştur. Ayrıca VIII. Henry altı kere evlenmiş, neredeyse bütün eşlerini idam etmiş ya da boşamıştır. O öldükten sonra tek erkek çocuğu olan VI. Edward tahta geçmiştir.

Çocuk kralın yol açtığı felaketler...

Tahta geçtiğinde yalnızca 9 yaşında olan Kral VI. Edward'ın yönlendirilmeye ihtiyacı vardı. Bu görevi üstlenen kişi Northumberland Dükü John Dudley oldu. Fiilen ülkeyi yöneten Dük John Dudley, yönetimi tamamen ele geçirmek istiyordu. Bunun için kralın kuzeni Jane Grey mükemmel bir adaydı. Dük, Jane Grey ile oğlunu evlendirdi. Protestan kral VI. Edward ölünce ise taht sırasında olan ablası Mary, Katolik olduğu için istenmedi. Kralın vasiyeti üzerine tahta Leydi Jane Grey geçti.

Kraliçe olmayı hiç istemedi!

Lady Jane Grey'in kraliçe olma gibi bir arzusu yoktu. VI. Edward öldükten sonra vasiyetini duyan Jane, bu duruma hiç sevinmedi. Ayrıca halk, kraliçe olarak kralın ablası Katolik Mary'yi istiyordu.

İsyanlar çıktı, Mary sonunda tahta geçti ve Jane Grey'i Londra Kulesi'ne hapsetti. Aslında yeni kraliçe, namıdiğer Kanlı Mary, Leydi Jane Grey'e zarar vermeyecekti. Ortalık tam sakinleşmişken Jane Grey'in babası, kızı için ayaklanma çıkarınca bu durum Jane Grey için hiç iyi olmadı. Jane Grey, isyan bastırıldıktan sonra hapsedildiği Londra Kulesi'nde idam edildi.

Fransız ressam Delaroche, Jane Grey'i ölümsüzleştirdi!

Her ne kadar kazandığını sansa da taht Kraliçe Mary'ye de kalmadı. İngiltere tarihinin en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdarı I. Elizabeth tahta geçti.

Taht oyunlarına kurban giden 15-16 yaşındaki genç kızın idamı dilden dile dolaştı. Paul Delaroche adlı Fransız ressam, onun bu hikayesini iki yüzyıl sonra duyunca çok etkilendi. Bu nedenle onu en saf halinde, eliyle idam sehpasını ararken resmetti. Fransız Devrimi'nden sonra "Leydi Jane Grey'in İdamı" tablosu oldukça ses getirdi. Günümüzde Londra Ulusal Müzesi'nde sergileniyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir