Covid-19’dan Önce Milyonlarca İnsanın Ölümüne Sebep Olmuş Tarihin En Büyük Salgınları!

Tarihin en büyük salgınlarına gelin hep birlikte bakalım! İşte karşınızda tarihin en büyük salgınları!


Biliyorsunuz ki çok yakın zamanda Covid-19 adlı çok ciddi bir virüs dönemini geride bıraktık ve bu virüs, tarihin en büyük salgınları arasında gösterildi. Peki, Covid-19’dan önce milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş tarihin en büyük salgınlarının hangileri olduğunu biliyor musunuz? Gelin bu salgınlara hep birlikte bakalım.

Jüstinyen Veba Salgını

Bizans İmparatorluğunda ortaya çıkan ve 541 - 542 yıllarında görülen Jüstinyen Veba Salgını, toplamda 100 milyondan fazla kişinin ölmesine neden oldu. Bu, öylesine büyük bir sayı ki o dönem ülke nüfusunun %40’ına karşılık gelmekteydi.

Kara Veba

Asya’nın güney batısında ortaya çıkan ve 1340’lı yıllarda Avrupa’ya bulaşan bu virüs, asıl yıkımını da yine Avrupa bölgesinde gerçekleştirmiştir. En etkili dönemleri 1247 ile 1351 yılları arasında süren Kara Veba, savaşlardan bile daha fazla can almış ve o dönemlerde öldürdüğü insan sayısı 50 milyon olarak kayıtlara geçmiştir.


Büyük Londra Vebası

İngiltere Krallığı'nın gördüğü en büyük salgınların başında gelen Büyük Londra Vebası, 1665 ile 1666 yıllarında etkili olmuştur. O dönemlerde tam 100 bin kişinin ölümüne sebebiyet vermiş ve bu sayı, dönemin İngiltere nüfusunun %15’ine denk gelmektedir.


Birinci Kolera Pandemisi

Asya bölgesinde oluşan bu salgın, zaman içerisinde Güneydoğu Asya, Ortadoğu, Doğu Afrika ve Akdeniz bölgelerine de ulaşarak 1817 ile 1823 yılları arasında toplam 110 bin insanın ölümüne sebebiyet vermiştir.  

İkinci Kolera Pandemisi

İlkinden birkaç yıl sonra, yine Asya kıtasında ortaya çıkan ve 1829 ile 1840 yılları arasında etkisini gösteren İkinci Kolera Pandemisi; Avrupa, Amerika, Çin ve Japonya’ya da ulaşarak 200 bin insanın ölümüne neden olmuştur.  


İspanyol Gribi

Diğer salgınlara oranla çok daha yakın tarihte meydana gelen İspanyol Gribi, 1918 ile 1920 yılları arasında etkili oldu. Etkisi o kadar büyüktü ki tam 20 milyon insanı öldürdü ve bu sayı, o dönem dünya nüfusunun %5’ine denk geliyordu.

Koronavirüs

2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Koronavirüs’ün bugüne kadar öldürdüğü kişi sayısı ise 6 milyon 300 bin.Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir