Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!

Bu savaşta bütün bildiklerimizin yanında, bir de bilmediğimiz çok enteresan olaylar yaşanmıştır. Pek bilinmeyen 10 gerçeği derledik!


28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan bu savaş, 1918 yılında sona ermiştir. İsminden de anlaşılacağı gibi dünya tarihine yön veren bu savaşta birçok ülke yer almıştır. Dört yıl boyunca süren savaşta hem sivil hem de asker, birçok insan, hayatını kaybetmiştir. İşte bu savaş hakkında bilinmeyen 10 gerçek…

 1. 10 Tankların cinsiyeti vardı.


  Evet, yanlış duymadınız! Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizler, tanklarını “erkek” ve “kadın” olarak iki gruba ayırmışlardı. Erkek tankların topu, kadın tankların ise ağır makineleri vardı.

 2. 9 Köpekler kullanıldı.


  Birinci Dünya Savaşı'nda köpekler haberci olarak kullanıldı. Köpekler, siperleri atlayarak mesaj taşıyorlardı. Bekçilik ve mayın arama gibi görevleri de vardı. Aynı zamanda sıhhiyede ve yük taşımada da kullanılmışlardı.

 3. 8 Savaş her yerde...


  Birinci Dünya Savaşı neredeyse bütün dünyada gerçekleşti. Dünya tarihinin ilk küresel savaşı olarak geçti. Fakat en büyük savaşlar Avrupa kıtasında oldu. Başta Avrupa olmak üzere bütün dünyayı etkiledi. Kullanılan teknoloji ve savaşın sonuçlarıyla “yeni dünya” düzeninin temelleri atıldı.

 4. 7 Her şeyin başlangıcı...


  Bu savaşın başlama sebebi olarak bilinen Franz Ferdinand Suikastı’ndan bir terörist grup sorumluydu. Franz Ferdinand, Avusturya Arşidükü idi. Saraybosna'daki “Kara El” adlı terörist grup suikastı düzenledi. Suikastın siyasi amacı Avusturya-Macaristan'ın Güney Slav eyaletlerini koparabilmekti. Böylece onları bir Yugoslavya'da birleştirebileceklerdi.

 5. 6 ABD desteği de vardı.


  Savaş sırasında ABD, itilaf devletlerine 7,5 milyon tonluk destek göndermiştir. Bunların içerisinde 70.000 at, 50.000 vagon, 27.000 nakliye aracı ve 1800 de lokomotif bulunmaktadır.

 6. 5 Güvercinler kullanıldı.


  1. Dünya Savaşı'nda 500.000'den fazla güvercin mesaj taşıdı. Güvercinler, yüzlerce askerin hayatının kurtulmasında önemli bir rol oynadı. 200 askerin hayatını kurtaran güvercin Cher Ami, bunlardan biridir.

 7. 4 Zehirli gazlar...


  1. Dünya Savaşı'nda otuza yakın zehirli gaz kullanıldı. 1918'de bu zehirli gazların etkisi, kullanılan maskelerle azaldı. Savaşın sonunda ise birçok ülke, zehirli gazların yasaklanması için antlaşmalar imzaladı.

 8. 3 İt dalaşı buradan geliyor!


  “İt dalaşı” terimi, Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmıştır. Pilotlar havadayken keskin manevralarda bazen motorları kapatıp tekrardan çalıştırırlardı. Bunun sebebi diğer ülkenin uçağını taciz etmekti. Motorun çalışması köpek havlamasına benzer bir ses çıkardığı için "it dalaşı" terimi ortaya çıkmıştır.

 9. 2 Herkes çıldırmış!


  Fransız Teğmen Alfred Joubaire, Birinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybetmeden hemen önce günlüğüne şu notu düşmüştür: “İnsanlık çığırından çıktı. Tüm bunların tek bir açıklaması var: Delilik! Bu ne büyük bir kıyım! Bu ne korkunç bir manzara! Duygularımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Cehennemin buradan korkunç olması mümkün değil. Herkes çıldırmış!”

 10. 1 İmparatorluklar yıkıldı.


  Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda dört büyük imparatorluk fiilen son bulmuştur. Bunlar: Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Alman İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu'dur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir