Bir İlginç Salgın: Strasbourg Dans Salgını

Birdenbire yüzlerce insan sokaklarda ölene kadar dans etmeye başladı!


Dünya tarihi, toplu ölümlere yol açan veba salgınlarıyla doludur. Çoğunun sebebi bilimsel olarak kanıtlanmış ve insanın aklında bir şüphe uyandırmayan salgınlardır. Fakat bazıları da tam aksine hiçbir zaman açıklanamamış, hala bir sır olarak kalan salgılanlardır. Bu dans salgını da açıklanamayanlardan birisi ve günümüzde sebebi hala bulunamadı.

1518 yılında Fransa sınırları içerisinde küçük bir kasaba olan Strasbourg'da ilginç bir olay yaşandı. Oysaki kasaba oldukça sıradan ve sakin bir yerdi. Bu sakinliği bozan ve salgını başlatan kadın Frau Troffea, bir gün sebepsizce evinden fırlayıp sokaklarda dans etmeye başladı. Biraz eğlenmek istemiş olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz fakat bu dans saatlerce, günlerce hatta haftalarca sürdü. Yorgunluktan bayıldığında birkaç saat uyudu ve ayılır ayılmaz dans etmeye devam etti. Asla durmadan sürekli dans eden bu kadına, kasabanın diğer sakinleri de katıldı. İlk 1 hafta içerisinde dans edenlerin sayısı 35'e yükseldi. 1 ayın sonunda ise bu sayı 400'ü bulmuştu. 

Olaylar bu kadar büyüyünce kasabanın ileri gelenleri doktorlarla birlikte bir karar aldı ve tedavinin dans etmek için daha rahat bir ortam oluşturmak olduğunu düşündüler. Kasabaya eşlik etmeleri için profesyonel dansçılar, müzisyenler gönderdiler ve dans edilebilmesi için meydanlar kurdurdular. Fakat danslar asla durmadı ve malesef bu bir çözüm yolu olmadı. İnsanların vücutları bu hareketliliğe dayanamadı; bazıları kalp krizinden bazıları ise beyin kanamasından hayatlarını kaybetti.

Teoriler

Bir teoriye göre nemli çavdar saplarında yaşayan bir mantar türü olan Ergot Fungi'nin tüketilen ekmeklere karışmasıyla bu salgının çıktığı düşünülüyor. Çünkü bu mantar aynı zamanda LSD'nin de hammaddesi olan Ergotamine maddesini üretir. Bu madde kişide titreme ve sarsılmalara yol açar. Kasaba sakinlerinde ise bu sarsılmalar kendini dans olarak göstermiş olabilir. Tabi ki bunlar sadece tahmin, bazılarına göre de bu olayın gizli bir örgütle ilgisi var. Yine bazılarına da bunun, insanların stres ve sıkıntı içinde oldukları için yaptıkları bir eylem olduğunu savundu. O sıralar yaşanan kıtlığın gerekçe gösterilmesiyle bu dansların stres kaynaklı bir psikoz örneği olduğunu düşünenler oldu. En başta da dediğimiz gibi tüm bu teorilere rağmen elimizde kanıtlanmış hiçbir veri yok ve bu olay da gizemini korumaya devam ediyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir