Bağdat Fatihi Olarak Anılan 4. Murad Kimdir?

Getirdiği alkol ve tütün yasağı ile bilinen Osmanlı padişahlarından Sultan IV. Murad kimdir? Döneminde neler yapmıştır? Neden ölmüştür?


IV. Murad, 27 Temmuz 1612’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesidir. Babası I. Ahmet, annesi ise Kösem Sultan’dır. Ağabeyi II. Osman’ın isyancı grup tarafından öldürülmesi üzerine amcası I. Mustafa tahta çıkmıştır. Ancak I. Mustafa’nın akli dengesi bozuk olduğu ortaya çıkınca yerine 11 yaşında IV. Murat geçmiştir. Fakat tahta çıktığı dönemde imparatorlukta hem içte hem de dış sorunlar yaşanmaktaydı. Hazine tükenme noktasına gelmiş, isyancı gruplar ticareti aksatmış, ülkede can ve mal güvenliği neredeyse kalmamıştı. IV. Murat’ın çocuk oluşu ve tecrübesizliği yüzünden hükümdarlığının ilk 9 yılını annesi Kösem Sultan yönetmiştir.

IV. Murat, aldığı eğitimler ve büyümesi üzerine annesi Kösem Sultan’ın yönetimine son vermiştir. Ardından annesine bağlı olan devlet adamlarını ya sürdürmüş ya da astırmıştır. Yönetimi kendisine bağlayınca yasaklar dönemi başlamıştır. Bu yasakların en bilineni tütün ve alkoldür. Bizzat kendisi bu yasağı tebdili kıyafetle denetlemiştir. Meyhanelere baskınlar yapmış ve yasağa uymayanları emri ile infaz ettirmiştir. Kahvehaneleri kapattırmış, geceleri fenersiz çıkanları da idam ettirmiştir. Ancak kendisi, kendi koyduğu kurallara uymamış aksine içmeyi sürdürmüştür.

IV. Murat, iri yapılı ve sert biriydi. Verdiği emirlerin yerine getirilmesini ister, getirilmediği zaman ise muhatapları sert bir biçimde cezalandırırdı. Arapça ve Farsça bilmekteydi. Sert yönetimine rağmen birçok aşevi açmış, fakir kızları evlendirmiş ve isyancı grupları yok etmiştir. Yok olma yolunda olan devlet otoritesini yerine getirmiş, Safeviler'den Bağdat'ı geri almayı başarmıştır. 

Kaç tane çocuğu olduğu muğlaktır. Evliya Çelebi sadece tek bir çocuğundan (Kaya Sultan'dan) söz etmiştir. IV. Murat Revan Seferi sırasında ortaya çıkan hastalığı nedeniyle ciddi sorunlar yaşamıştır. Bir ara düzelse de Kasım 1639'da sağlığı gitgide kötüleşmiştir. Kısa süre sonra, 27 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Tarihçilere göre duraklama döneminde olan Osmanlı İmparatorluğu'nun toparlandığı bir dönem olarak kabul edilir. İlber Ortaylı, IV. Murat'ı ''17. yüzyılın en büyük mareşali'' olarak tanımlar. Ölümünden sonra tahta Sultan İbrahim geçmiştir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir