Aşil Tendonu ve Yunan Mitolojisi: Aşil Tendonu İsmi Nereden Gelir?

Sporcuların en çok sakatlanma yaşadığı bölgelerden biri olan "Aşil tendonu" isminin Antik Yunan'a dayanan hikayesini biliyor musunuz?


Birçok sağlık terimi, ismini tıbbın ortaya çıktığı topraklar olan Antik Yunan’dan alır. Tıpkı ayak bileğini altındaki Aşil tendonu gibi. Baldır kaslarının ayak kemiğine birleşmesini sağlayan Aşil tendonunun adı Truva Savaşı’nın kahramanlarından Aşil ya da başka deyişle Akhilleus’dan gelmektedir. Antik Yunan’ı en iyi anlatan kaynaklardan biri Homeros’un İlyada’sıdır. Bu destanda Aşil’den Greklerin en büyük savaşçısı olarak bahsedilir. Aşil neredeyse tamamen ölümsüzdür.

Aşil'in tek kusuru...

Truva Savaşı'nın en önemli figürlerinden kahraman Aşil'in babası ölümlü, annesi su tanrıçası Thetis'tir. Tanrıların lanetinden korumak için annesi Thetis, Aşil'i Styx nehrine daldırır. Böylelikle Aşil ölümsüz olacaktır. Thetis elini nehre sokması yasak olduğundan bebeği topuğundan tutup suya batırır. Aşil, Annesi Thetis'in tuttuğu yer olan sol ayak bileğinden yaralanmadığı sürece ölümsüzdür.

Aşil'in sonu, Aşil Tendonu

Kahraman Aşil girdiği her savaşı kazanmış, ağır darbelerden bile etkilenmemiştir. Truva Kralı'nın oğlu Prens Paris, Sparta kralı Menelaos'un güzeller güzeli karısı Helen'e aşık olur. Paris, Helen'i Truva'ya kaçırır ve on yıl sürecek büyük bir savaş başlar. Menelaos'a katılan diğer Yunan kralları birleşip Truva'ya saldırırlar. Aşil de bu savaşta öleceği kehanetini bile bile Kral Agamemnon'un yanında savaşa katılır. 

Savaşa neden olan Prens Paris'in attığı bir okla tam topuğundan vurulur Aşil. Üstelik Paris iyi bir savaşçı bile değildir. Tek zayıf noktasından yaralanan kahraman Aşil anında ölür. Vücudun yükünü taşıyan en güçlü tendon olan bu bölgeye Aşil tendonu adı verilir. Aşil tendonu yırtılması en acı veren yaralanmalardandır. Bir sporcunun kariyerinin bitmesine dahi sebep olabilir.

Kaynak: http://bugraderci.blogspot.com/2012/07/asil-tendonu-ve-truva-savas.html

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir