Ölümsüz Efsane Kobe Bryant Kimdir?

Karakteriyle, duruşuyla, hayat felsefesiyle herkese örnek bir sporcu olan Kobe Bryant’ın ilham dolu hayatını öğrenmeye hazır mısınız?


Ölümüyle herkesi yasa boğan basketbol dünyasının 1 numarası, Lakers’ ın 24 numarası, Kobe’nin hayat hikayesini ve başarılarını sizler için derleyip bir araya getirdik. Kobe Bryant kimdir, hayatı nasıldı, neler başardı hepsi bu içerikte! 

Kobe'nin çocukluğu nasıl geçti?

Ölümsüz efsane Kobe daha çocukluk yıllarında basketbola merakıyla ön plana çıkıyordu.  23 Ağustos 1978 tarihinde Amerika’da doğan Kobe, ailenin tek erkek çocuğuydu. Kobe’nin çocuk yıllarında en büyük ilham kaynağı babasıydı çünkü Kobe’nin babası da bir basketbolcuydu. Babası İtalya basketbol ligine transfer olduktan sonra küçük Kobe ailesiyle İtalya’ya yerleşti. Kobe bu dönemde İtalyanca dilini etkili bir şekilde öğrenirken aynı zamanda basketbola da ilk adımlarını burada attı. Kobe’nin yolu basketbolla ilk kez İtalya’daki okul hayatında kesişti. Kobe, İtalya’da bulunduğu zaman içerisinde okul basketbol takımında dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kobe’nin ilk başarıları...

Kobe lise yıllarına geldiğinde artık basketbol ile daha yakından ilgileniyordu. Kendisini her geçen gün daha çok geliştirerek ilgileri üzerine çekerken, lise yıllarının neredeyse tamamını da basketbol sahasında idman yaparak geçirdi. Kobe, ünlü basketbolcu Chamberlain’in toplam sayı rekorunu kırarak ilk başarısını lise yıllarında gösterdi. Kobe 1996 yılında NBA seçmelerine Charlotte Hornets takımından katıldı. Ardından kısa bir süre sonra Lakers’a transfer edildi.

Kobe’nin dönüm noktası: Lakers dönemi!

Kobe’nin profesyonel basketbol hayatının dönüm noktası olan Lakers, Kobe’nin hayatında en önemli bir yere sahipti. Ölümsüz efsane Kobe, Lakers’a gittiği ilk sezonda hiç sayı atamadan sezonu tamamlamıştı. Bu durum pek çok sporcu için psikolojik olarak yıkıcı olsa da o asla yıkılmadı. Kobe, sıfır sayı ile tamamladığı sezonun ardından bir sonraki sezona hiç dinlemeden çalıştı. 25 yaşına geldiğinde Kobe, artık Lakers ’ın bir parçası olmuş ve toplam 3 şampiyonluk deneyimi yaşamıştı. Takvimler 2009 yılını gösterdiğinde Kobe Lakers ile 4. şampiyonluğuna ulaştı.

Kobe 34 yaşına geldiğinde NBA tarihinde “30 bin sayı barajını aşan en genç oyuncu” unvanına sahip oldu. 

Tek maçta 81 sayı!

Zaman ilerledikçe Kobe’nin yaşı da ilerliyordu. Ama değişmeyen tek şey Kobe’nin enerjisiydi. Kobe, 2013 yılında ciddi bir sakatlık geçirmesi sebebiyle 3 yıl basketbola ara verdi. Takvimler 2016 yılına geldiğinde Kobe emeklilik kararını açıkladı. Lakers taraftarlarının yoğun isteği üzerine Kobe, Toronto Raptors maçına son kez çıkmayı kabul etti. Bu maç ile Kobe NBA tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Kobe jübile maçında Toronto Raptors potasına tam 81 sayı bıraktı. Bu performans daha önce NBA tarihinde görülmemiş bir olaydı. Tüm salon şaşkın bir şekilde Kobe’yi ayakta alkışlıyordu. O, artık Lakers tarihine adını altın harflerle yazdırmış Lakers’ın 24 numarasıydı. Kobe basketbolu bıraktıktan sonra birçok yardım projesinin içerisinde yer aldı. Ölümsüz efsane Kobe 26 Ocak 2020 tarihinde 13 yaşındaki kızıyla ABD’de bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Kobe ve kızının bu ani kaybı yediden yetmişe tüm basketbol tutkunlarını yasa boğarken Lakers’ın efsanesi Kobe’nin hikayesi uzun yıllar boyu unutulmayacak gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir