En Çok Gol Atan Kaleciler

Golleriyle forvetleri geçen kalecilerin hikâyesi...


Futbolda kalecinin görevi herkesin bildiği gibi kalesini gole kapamaktır. Ancak bazı kaleciler var ki sadece kalesini gole kapatmakla kalmıyor, rakip kalecilerin korkulu rüyası oluyor. İşte kariyeri boyunca en çok gol atan 5 kaleci…

5. René Higuita - 41 Gol

Tam adıyla José René Higuita Zapata, 27 Ağustos 1966 tarihinde ülkesi Kolombiya'nın Medellin kentinde dünyaya gelmiştir. Güney Amerika tarihinin en iyi 8. kalecisi seçilen Higuita, libero kaleci özelliğiyle ön plana çıkmıştır. İnsanlar onu meşhur "Akrep Kurtarışı" ile tanımaktadır. Wembley'de İngiltere ile yaptıkları hazırlık maçında Redknapp'ın şutunu akrep kurtarışıyla çıkarınca medyanın ve futbol takipçilerinin ilgisini çekmiştir. Oynadığı takımların birçoğunda duran topları kullanan Higuita, 41 gole imza atmıştır ve dünyanın en çok gol atan 5. kalecisidir.

4. Dimitar İvankov - 43 Gol

30 Ekim 1975 tarihinde Sofya'da doğan Bulgar kaleci Dimitar İvankov, futbol tarihinin en çok gol atan 4. kalecisi olmasıyla tanınıyor. Kariyerine Levski Sofya takımında başlayan Ivankov, 3 Bulgaristan Ligi şampiyonluğu yaşamış ve ardından Türkiye'de önce Kayserispor sonra Bursaspor'a transfer olmuştur. Oynadığı takımlarda penaltı vuruşlarını kullanan Ivankov, Bursaspor'da 2009-2010 sezonunda 4 penaltı golü atarak sezon sonunda şampiyon olan Bursaspor'a bu yolda katkı sağlamıştır. Bursaspor'da attığı gollerle Rene Higuita'yı geçerek en çok gol atan 4. kaleci konumuna gelmiştir.

3. Jorge Campos - 46 Gol

Bu listenin en ilginç hikâyelerinden birine sahip olan Jorge Campos, 15 Ekim 1966 tarihinde ülkesi Meksika'da dünyaya geldi. Doksanlı yılların en çok konuşulan isimlerinden biri olan Campos, kariyerine forvet mevkiinde başladı ve 1.68 boyuna rağmen forvet mevkiinden kaleci olmaya karar verdi. Meksika Milli Takımı ile 2 kez Dünya Kupası'na çıkan Campos, giydiği renkli formalarla sempatik bir görünüm kazanmasının yanı sıra maç içerisinde kaleden forvete geçmesiyle futbol tarihine "kaleci oyuncu" kavramını getirmiştir. Ülkesinin takımlarında forma giyen Campos, bir süre MLS'de forma giydikten sonra tekrar ülkesine dönmüş ve kariyerini sonlandırmıştır. Attığı 46 gol ile dünyanın en çok gol atan 3. kalecisi konumundadır. 

2. Jose Luis Chilavert - 67 Gol

27 Temmuz 1965 tarihinde, ülkesi Paraguay'da dünyaya gelen Jose Luis Chilavert, Rogerio Ceni'den sonra attığı 67 gol ile dünyanın en çok gol atan 2. kalecisidir. Duran toplardaki üstün başarısı sayesinde birçok gole imza atan Chilavert, kariyerinde birçok başarıya sahip oldu. 3 kez yılın kalecisi seçilmiş, oynadığı takımlarda 6 lig şampiyonluğu yaşamış ve Güney Amerika'nın en büyük kupası olan Libertadores Kupası'nı kazanma başarısını göstermiştir. Ülkesi Paraguay ile 74 maça çıkan Chilavert, 4'ü Dünya Kupası elemelerinde olmak üzere toplamda 8 gol atmıştır.

1. Rogério Ceni - 131 Gol

22 Ocak 1973 tarihinde Brezilya'da dünyaya gelen Rogério Ceni, futbol tarihinin en çok gol atan kalecisidir ve 100 gole ulaşan tek kaleci olmuştur. Kariyeri boyunca Sao Paulo forması giyen ve takımıyla 1000'in üzerinde maça çıkan Ceni, duran toplardaki tekniğiyle ön plana çıkmıştır. Uzun süre takımının frikik atışlarını kullanan Ceni, frikik ve penaltı olmak üzere toplamda 131 gole imza atmıştır. Sao Paulo ile lig şampiyonluğu ve Copa Libertadores kupasını kazanma başarısı göstermiştir. Brezilya Milli Takımı ile 2002 yılında Dünya Kupası'nı kazanan Ceni, kişisel olarak birçok ödül almış ve sadece attığı gollerle değil, kaleciliğindeki üstün başarısıyla da ön plana çıkmıştır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum