Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir?

Türk kadınının gücünü gösteren ve ülkemizin gururu olan Ayşe Begüm Onbaşı kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir?


Ayşe Begüm Onbaşı, 9 Aralık 2001 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya gelmiştir. Henüz 3 yaşındayken spor ile tanışmış ve bale eğitimi almaya başlamıştır. İspanyol asıllı bale öğretmeninin dikkatini çeken Ayşe Begüm, hocasının ailesini yönlendirmesiyle 6 yaşında jimnastiğe başladı. Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Aerobik Jimnastik Antrenörü olan Gürkan Er’in gözetiminde jimnastik eğitimine devam etti. Evinden 50 km uzaklıkta bulunan antrenman salonuna haftanın beş günü yılmadan gitmiştir.

Profesyonel olarak 7 yaşında jimnastik sporuna başlayan Ayşe Begüm, başlangıçta 8-9 ve 10-12 yaş kategorilerinde grup etkinliklerinde yarışıp başarılı oldu. Daha sonra bireysel etkinlikteki yarışlara yöneldi. 2019 yılına kadar çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyespor Spor Kulübü bünyesinde sürdürdü. Bu süreçte birçok yarışa katıldı. 2015 yılında Meksika'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda performansını sergilerken düşmesine rağmen bronz madalya kazanmayı başardı. 2016 yılında Güney Kore, Incheon'da düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda, Genç Kadınlar Bireysel Kategorisi'nde altın madalya kazandı. Aynı yerde düzenlenen 7. Dünya Yaş Grubu müsabakalarında takım arkadaşları ile Trio’de gümüş madalya kazandı.

İspanya'nın Madrid şehrinde Guadalajara'da düzenlenen 2. Akdeniz Şampiyonasına katılmıştır. Portekiz Cantanhede'de düzenlenen 7. Uluslararası Açık Müsabaka'da olmak üzere toplam üç altın madalya ile döndü. 2017 yılında İtalya'da düzenlenen Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonası'nda Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde altın madalya kazandı. 2018 Gymnasiade'de, Fas Marekeş'te gümüş madalya kazandı. Portekiz’de düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazandı.

Ayşe Begüm, 18 yaşına geldiğinde çoktan 100'ün üstünde madalya kazanmış oldu. Ayşe Begüm Onbaşı son olarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bizleri gururlandırdı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda bireysel kadınlar kategorisinde finale kaldı ve 21.850 puanla altın madalyaya ulaştı. Alt yaş kategorilerinde dünya ve Avrupa Şampiyonu olan Ayşe, ilk büyükler Dünya Şampiyonluğu'nu kazanmış oldu. Madalya töreninde açıklama yapan Ayşe Begüm Onbaşı "Tek kadınlar kategorisinde altın madalya kazandım. Gerçekten çok mutluyum. Türk kadının gücünü gösterdiğimiz için ayrı bir mutluluk yaşıyoruz." sözlerini kullandı.

Bizleri gururlandıran ve ülkenin dört bir yanından tebrik mesajları alan Ayşe’yi Cumhurbaşkanı arayarak tebrik etti. Ardından bir tebrik mesajı da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla geldi.

Ayşe Begüm Onbaşı, Yay burcu olup 1.70 boyundadır. Türk aerobik Jimnastikçi olan Ayşe Begüm Onbaşı, aynı zamanda Red Bull sporcusudur. İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisidir. Genç yaşında kazandığı madalyalar sonrası arkadaşları tarafından "Madalya Canavarı" lakabı takılmıştır. Kazandığı madalyaların birçoğunun altın madalya olması sebebiyle "Altın Kız" diye anılmaktadır. Türk kadınının gücünü gösteren ve ülkemizin bayrağını dalgalandırıp İstiklal Marşı'nı okutan Ayşe Begüm Onbaşı'na biz de teşekkür ediyoruz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir