Altay Bayındır Kimdir?

Fenerbahçe'nin genç yıldızı Altay Bayındır kimdir? Kaç yaşındadır? Genç yaşına rağmen nasıl böylesine başarılı olmuştur?


Altay Bayındır, 14 Nisan 1998 Bursa Osmangazi doğumludur. Koç burcudur. 1.98 boyundaki kaleci, şu an için Fenerbahçe’de 1 numarada oynamaktadır. Üç kardeşli bir ailede dünyaya gelen futbolcu, evin en küçüğüdür. Çocukluğundan beri sporla içi içe olan genç yıldız birçok branşta da deneyimlidir. Ailesinin desteğiyle önce yüzme sonra tekvando ile ilgilenen Bayındır, en son mesleği olan futbolla tanıştı.

Futbola kaleci olarak değil forvet olarak atılan Bayındır, kaleci olmayı hiç aklından geçirmemiş. Antrenman sırasında kalecinin gelmemesi ve fiziksel özelliklerinin uygun olması sebebiyle antrenörü tarafından kaleye alınmış. Buna başta canı sıkılsa bile kaledeki hakimiyetten ve eldivenlerden oldukça hoşlanmış. Bu durum kafasını bayağı karıştırmış ve annesine “Oyuncu mu olayım yoksa kaleci mi?” diye sormuş. Annesi ise yorulmaması için kalede olmasının daha iyi olduğunu söylemiş ve farkında olmadan genç yıldızın kariyerine yön vermiş. Yıllar sonra annesiyle arasındaki diyalog için “Daha çok mahallede izlediği için az yorulurum diye düşünmüş ama sandığından daha çok yoruluyorum.” demiştir. 

Yoluna Bursaspor’la başlayan Altay Bayındır, daha sonra Arabayatağı Spor, Bursa Yolspor, MKE Ankaragücü altyapılarında oynamıştır. 2013 yılında MKE Ankaragücü altyapısında oynamak için Ankara’ya taşınan oyuncu, o yaşlarda ailesinden uzak kalmıştır. MKE Ankaragücü'nde 2 yıl amatör olarak oynamış, 2015 yılında ise profesyonelliğe geçiş yapmıştır.

Ersun Yanal’ın isteği sonucu genç oyuncuyu Fenerbahçe satın aldı. Başlarda yaptığı hatalara rağmen Ersun Yanal, onu düzenli bir şekilde kaleye geçirdi. Antrenörüyle yan top sorununu çözdü ve azmiyle kendini geliştirdi. Ersun Yanal'ın istifasıyla da es vermeden çalışan sporcu için “Ersun Yanal'ın Fenerbahçe’ye En Büyük Jesti” denildi. Genç olduğu için çoğu futbolseveri tedirgin etse de yaşından büyük hareketleriyle herkesin içine su serpti. Gerek duruşu gerek konuşmasıyla aldığı büyük sorumluluğun altında kalmadığını kanıtladı. Çoğu seveni artık ona Altay “Duvar” Bayındır demeye başladı.

2020-2021 sezon sonuna doğru 43. hafta antrenmanda sakatlandı. İlk defa sezon içinde ciddi sakatlık geçiren oyuncu, taraftarı oldukça korkuttu. El bileğinin skafoid kemiği kırılan Bayındır, operasyon geçirmek zorunda kaldı. Çoğu kaynakta sezonu kapattığı konuşuldu. Operasyon sonrası birkaç gün dinlenen sporcu evde bireysel antrenmanlara başlamasıyla şaşırttı. 2-3 hafta sonunda takım tesisinde tek başına ve daha sonra takımla çalışmalara başladı. Bu durum herkesi şaşkına çevirirken sezonun son maçında kaleye geçen Bayındır, azmini tekrardan kanıtladı.

Sezon sonunun kritik maçlarına çıkamayan yıldız, buna rağmen Spor Toto Süper Lig'inde istatistikleriyle tabloda kendine güzel bir yer edindi. Kurtarış yüzdesini 63.33'den 72.94'e yükseltmesi tecrübe kazandığının en büyük göstergesi oldu. Toplam 33 maçta ilk 11 çıktı ve maçların 10'unda gol yemedi. 33 kurtarışla kalesini gole kapadı.

O da her futbolcu gibi camiada karşılaştırmalara ve kötü yorumlara maruz kaldı. Bu konuda kötü yorumlara kulak asmadığını ve kimseyle yarışmadığını dile getirdi. Hedefinin kendinin üstüne koyarak ilerlemek olduğunu vurguladı. 2020 yılında ise Şenol Güneş tarafından A Milli Takımı'na çağırıldı.

Altay Bayındır, boş zamanlarını kitap okuyarak, müzik dinleyerek, satranç ve konsol oyunları oynayarak geçiriyor. Sadece sahada değil, aynı zamanda konsol oyunlarında da iddialı. Genelde kişisel gelişim, psikoloji kitapları okuyup bu türlere daha çok ağırlık veriyor. Sakin, dinlendirici etkisi olduğu için klasik müzik tercih ediyor. Evinden pek çıkmayan Bayındır, kışı sevdiğini ve kış mevsiminin sessiz sakinliğinde dışarı çıkmaktan daha çok keyif aldığını dile getiriyor.

Genç yaşına rağmen başarılarıyla futbolseverlerin gönlüne taht kurdu. Birçok Fenerli onun için “Yeni bir Volkan Demirel mi geliyor?” dedi. Öyle ki taraftar “Sevdamız ALTAY Kadar” pankartlarıyla tribünleri donattı. Gidişat o ki kendisini daha iyi yerlerde göreceğiz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir