Ünlü Yazar George Orwell Kimdir?

Erken ölümünün ardından arkasında birçok eser bırakan, "distopya" denildiği zaman çoğu kişinin aklına gelen ilk isim olan George Orwell kimdir?


“Distopya” denildiği zaman çoğu kişinin aklına dünyaca ünlü İngiliz yazar George Orwell gelir. Toplum sistemlerine yönelik eleştirilerin yer aldığı kitapları kült haline gelmiştir. Peki George Orwell kim, nerede doğmuş, nasıl bir hayatı vardı? Bunları bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre, şimdiden iyi okumalar. 

George Orwell 'ın gerçek ismi aslında Eric Arthur Blair'dir ama bu ismi çok kullanmamıştır. 25 Haziran 1903 yılında Hindistan' da dünyaya gelen Orwell, zamanında sadece soyluların gidebildiği Eton Koleji'ne gitmiştir. 

Hindistan'da doğduğu evin önüne yapılan anıtı

Eton kolejini bitirdikten sonra üniversiteye gitmek istememiş, Birmanya'da İmparatorluk Polis Okulu'nda çalışmaya başlamıştır. Ancak burada gördüğü işkence ve haksızlıklara dayanamayan yazar Avrupa'ya geri dönmüştür. Avrupa'ya döndükten sonra bir süre maddi yönden sıkıntılar çekmiştir. Burada yaşadığı sıkıntıları "Paris ve Londra'da Beş Parasız" adlı eserinde anlatmıştır. Kendisi daha sonra çok sevdiği yazar Jack London'ın izinden giderek yazar olmuştur. 21 Ocak 1950 tarihinde hayatını kaybeden ünlü yazar ardında sayısız makale ve on adet kitap bırakmıştır. 1 Ocak 2021 tarihinde ölümünün ardından 70 yıl geçtiği için eserlerinin telif hakkı ortadan kalkmıştır. 

Katalonya'ya Selam

1938 yılında yayınlanan kitap, Orwell'ın bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Yazar yaralanana kadar cephede İspanyol askerler ile beraber savaşmıştır. 

Burma Günleri

Çoğu kişiye George Orwell'ın en başarılı kitabıdır. İlk kez 1934 yılında Amerika 'da yayınlandı. Kitapta, İngiliz askerlerinin Burmanya' da yaptıklarını destansı bir dille bir okurlara aktarmıştır. Sömürge bitene kadar kitabın Hindistan ve Burmanya'da satışı yasaklanmıştır. 

Hayvan Çiftliği

1945 yılından yayınlanan bu eserinde Rus devrimini ve Stalin'in davaya olan sadaktsizliğini siyasal fabl çerçevesinde kaleme alan Orwell, bu eseri sayesinde büyük bir üne kavuşmuştur. Bu sayede dünyaca ünlü bir yazar haline gelmiştir. 

1984

1948 yılında yazdığı bu eser günümüzde bile hala çok popülerdir. Yazar romanda baskıcı liderlerin kurduğu totaliter düzeni konu edinmiştir. Bu romanı dünyada en çok okunan romanlar arasında girmeyi başarmıştır. 

Paris Ve Londra'da Beş Parasız

Paris ve Londra'da başından geçenleri anlattığı kitap olarakta bilinmektedir. Aynı zamanda eser Orwell'ın ilk kitabıdır. Yazarımız bu kitapta bizlere Paris ve Londra'da işsizlik, evsizlik ve açlıkla uğraşan bir adamın başından geçenleri anlatıyor. 

Boğulmamak İçin

İlk kez 1939 yılında yayınlanan kitap, bir sigorta pazarlamacısının başından geçenleri anlatmaktadır. 45 yaşında olan George Bowling, hayatından sıkılmış evli ve çocuklu bir yetişkindir. 2.Dünya Savaşı'nın yaklaştığı yıllarda çocukluğunda ona güzel anılar bırakan köyüne taşınmaya karar vermiştir. Fakat köyüne döndüğü zaman her şey eskisi gibi olacak mıdır? 

Wigan İskelesi Yolu

1936 yılında yayınlanan kitap, George Orwell'ın işçi sınıfının yaşamlarını incelediği bir kitaptır. İngiltere'nin Wigan kentine giden yazarımız burada yaşayan işçi halkının yaşam şartlarını, hayata nasıl tutunduklarını etkileyici bir dil ile kaleme alır. 

Bir İdam

1931 yılında yayınlanmıştır. Yazar kitaba adını Burma'da çalışırken tanık olduğu bir idamdan vermiştir. Kitap bu idam çevresinde yaşanan olayları konu alır. 

Aspidistra

Yazarımız çiçeksiz bir zambak türü olan aspidistrayı kullanarak İngiltere'de yaşanan sınıf atlama çabalarını eleştirmiştir. Kitabın konusu ise şöyledir. Kahramanımız Gordon yaptığı iş olan reklamcılıktan nefret etmektedir ve şair olmak istemektedir.Kitap bu uğurda sevgilisinden bile ayrılmayı göze olan Gordon'un başından geçenleri anlatmaktadır. 

Kaynak:

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/George_Orwell

https://kidega.com/yazar/george-orwell-002253/
https://www.milliyet.com.tr/george-orwell-kimsenin-duyamayacagi-bir-gercegi-dile-getiren-biriydi--molatik-15960/


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum