Sanat Tarihi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

Sanat tarihi bölümü mezunları iş olanakları itibari ile çok fazla imkan bulunmayan ancak belli başlı alanlarda sürekli alım olan bölümlere yönelebilirler!


Sanat tarihi, geçmişten günümüze mevcut olan görsel sanatların tarihsel süreçteki değişimini inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir. Tarih boyunca tüm zamanlarda sanat kendini göstermiş bir alandır. Sanatın geçmişte, günümüzde ve gelecekte de var olacak olması beraberinde sanat tarihi bölümünü de ortaya çıkarmıştır. Sanat tarihinin ana konusu insanlar tarafından oluşturulmuş olan sanat eserleridir. Bu sanat eserlerinin hangi çağda, hangi ortamda ve nasıl üretildiği, dönemdeki mevcut toplumsal şartlar gibi faktörler sanat tarihinin ana konusunu oluşturur.

Sanat tarihi bölümü nedir?

Sanat tarihi bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitim bölümlerinden biridir. Öğrenciler bu bölümü kazanmak için TYT ve AYT sınavlarından yeterli puanı almalıdır. Sanat tarihi bölümü öğrencilere sanat tarihi kapsamında ele alınan eserlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği, geçmişe yönelik araştırmalara bakış açısı geliştirme gibi kazanımlar sağlar.

Sanat tarihi bölümü mezunları bir sanat eserine, oluşturulduğu dönem gözünden bakma yeteneğine sahiptir. Sanatın tarihteki yerine geçmiş, günümüz ve gelecekteki formlarına yönelik araştırmalar yapar. Sanat tarihi bölümü mezunu olan kişiler bu uzmanlıkları ile kamu ve devlet kurumlarında farklı alanlarda iş bulabilirler.

Sanat tarihi bölümü mezunları ne iş yapar?

Sanat tarihi bölümü mezunları kamu ve özel sektör kapsamında bulunan kuruluşlarda kendilerine iş bulabilmektedir. Bu alanın mezunu olan kişilerin uzmanlık alanları göz önünde bulundurulduğunda iş bulabilecekleri başlıca kurumlar:

  • Maden Tetkik Arama Kuruluşları
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kuruluşlar
  • Belediyeler
  • Müzeler
  • Turizm şirketleri
  • Müzayede kuruluşları
  • Basın kuruluşları
  • Kültür ve tabiat vakıflarını koruma kurulları

Sanat tarihi bölümü mezunu olunca hangi unvan alınır?

Sanat tarihi bölümünü bitirerek 4 yıllık lisans bölümünden mezun olan kişiler sanat tarihçisi unvanı ile uzmanlık kazanırlar. Sanat tarihi bölümü mezunlarının en çok tercih ettikleri işler arasında müzelerde uzman ve araştırmacı unvanları ile faaliyet göstermek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında faaliyet gösteren kuruluşlarda faaliyet göstermek olarak bilinmektedir.

Sanat tarihi bölümü mezunu olan kişiler sanat galerilerinde de birçok farklı görevde çalışabilmektedir. Birçok bölüm öğrencisinin mezun olduktan sonra bir sanat galerisinin müdürü olarak sanat eserleri hakkında dünyaya daha fazla şey katmak istediği de bilinmektedir.

Sanat, yolu ne olursa olsun insanlar tarafından üretilen ve üretildiği dönem ve zaman hakkında bilgiler veren duygusal bir alandır. İnsanlar sanat üzerinden duygularını, düşüncelerini ve hislerini kolayca ifade edebilir ve bunları başka insanlara sadece bir bakış belki bir dinleme yolu ile aktarabilirler. İnsanın kendini bulma macerasında sanatın etkin bir rolü olduğuna inanan sanat tarihçileri lisans eğitimini tamamladıktan sonra birçok farklı kurumda sanat üzerine faaliyet göstermek için iş başvurularında bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir