Rap Müziğin Tarihi ve MC’lik Nedir?

Trap müzikle beraber son zamanlarda popülerliği ve kitlesi oldukça artan rap müzik nedir? İlk rap şarkıya ve rap müziğe dair bilinmeyenler...


Rap; içerik, akış ve sunum olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Aynı zamanda müziğin temposu ve ritmine uyularak yapılan bir tarzdır. Rap, hip hop müziğin temellerindendir fakat tarihi ve geçmişi bu tarzdan daha eskiye dayanmaktadır. Rapin “Rhytm And Poem” (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir) veya “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu sanılsa da aslında rap kelimesi, İngilizce olarak ağır eleştiri anlamına gelmektedir.

Kökeni 1970'lerde, özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerikan mahallelerine, diğer bir deyişle gettolara dayanmaktadır. Kültürel kökeni Amerika olmasına karşın bilinen ilk rap parçası İtalyan Adriano Celentano'nun "Prisencolinensinainciusol" şarkısıdır.

Rap çoğu zaman orta, hızlı ve bazen de gangsta tarzı yavaş bir ritim ile söylenir. Bu şekilde müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli kelimelerden oluşan sözler söylemek MC'lik olarak adlandırılmaktadır. MC'nin açılımı olarak "Master of Ceremonies" (Seremoni Ustası), "Microphone Control" ya da "Mic Check" (Mikrofon Kontrol) gibi terimler söylenebilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir