Melankolinin Kraliçesi Lana Del Rey Kimdir?

Şarkılarını her dinlediğimizde ruhumuzda bambaşka kapıları açan Lana Del Rey, gerçek adıyla Elizabeth Woolridge Grant, kimdir?


Gerek güzelliğiyle gerek şarkılarıyla tüm dünyanın sevgisini kazanan Lana Del Rey kimdir? Kaç yaşındadır ve nasıl şöhret kazanmıştır? Şarkılarındaki tozlu, yıpranmış aynalar kendisi hakkında bize neler anlatmakta? Şarkılarının ardında nasıl hikâyeler var? Kalbindeki tüm hisleri açıkça gösteren Lana, kendisine nasıl bu takma adı seçmiş? Bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda derledik.

Bir yıldızın doğuşu...

Elizabeth Woolridge Grant, 21 Haziran 1985'te New York'ta dünyaya gelmiştir. İkizler burcudur. Henüz 15 yaşındayken aile dostlarının mekânında sahneye çıkmaktaydı. Bir yandan da denizcilik okulu olan Kent School'a girmek için sınavlara hazırlanıyordu. Babası Rob Grant, Lana Del Rey'i müziğe başladığından beri desteklemiş ve yardımını esirgememiştir.

Fordham Üniversitesinde Felsefe okumuş ancak tez döneminde bırakarak caddedeki bir terzide personellik yapmaya başlamıştır. Aile ilişkilerinde sakinliği sağlayan kişi olan erkek kardeşi ile Lana arasında buzlar vardır. Fakat güzel sanatçının kız kardeşiyle arası tam tersine çok iyidir. Birçok şarkısında kız kardeşinin imzası da vardır.

Takma adını nasıl aldığını bir dergide verdiği röportajda "Hep daha melodik bir ismim olsun istedim. Miami'ye gittiğimde Kübalı arkadaşlarımla uzunca bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey ismi bize deniz kenarındaki o cazibeyi çağrıştırdı. Söylerken kulağa müthiş geliyor." diyerek açıklamıştır.

Notalara sarılmış bir güzellik...

Elizabeth, 2008'de Lizzy Grant takma ismiyle "Kill Kill" isimli ilk EP'sini çıkardı. Bu EP'nin içerisinde "Yayo" ve "Gramma" isimli şarkıları da vardı. 2010 yılında ilk albümü olan Lana Del Rey A.K.A Lizzy Grant'ı çıkardı. Bu albümden sonra takma ismini "Lana Del Rey" olarak değiştirdi.

Albüm, Lana'nın güvendiği ve sevdiği David Kahne tarafından prodükte edilmişti. Babası albümün pazarlaması konusunda kızına yardımcı olmuş ancak kızının plak şirketlerinin sahipleriyle yaşadığı ilişkileri onaylamaması sebebiyle yatırımlarını geri çekmiştir. Bunun üzerine David Kahne, plak şirketinden albüm haklarını geri almıştır. Bunu da uzun bir süre gelebilecek fırsatları kaçırmamak ve dedikodulara yön vermemek adına yaptığını söylemiştir.

2011'de Born to Die albümünden önce anlaşmalarını imzaladığı "Video Games" isimli single'ı hakkında şöyle demiştir: "Birkaç ay önce bu şarkıyı internete koydum çünkü benim favorimdi. Aslında bütün şarkılarım tek bir aşktan bahsediyor fakat Video Games hepsinden fazla derine iniyor gibi. Bu şarkıyı her çaldığımda hüzünlenirim, bazen hâlâ söylerken ağlarım."

İkinci single Born to Die çıkana kadar sahneler almış, röportajlar vermiştir. Seyircilerden hoş sözler duysa da bazı eleştirmenler sanatçıya oldukça yıkıcı yorumlarda bulunmuştur. Tüm bunlara cevaben "Benim aldığım karar şans eseri alınmış bir karar değil." demiş, şirketler tarafından onaylandığını belirtmiştir. 2012'de Paradise adlı üçüncü EP'si, ilk haftasında 67 bin kopya satmıştır. Ayrıca Billboard 200'de 10. sırada yer almıştır.

2014'te Ultraviolence isimli albümünü parça parça yayımladı. İlk teklisi West Coast'ı yayımladı. Daha sonra Kanye West ve Kim Kardashian'ın düğün öncesi kutlamasında üç şarkısını söyledi. Ayrıca evlenme teklifi sırasında da "Young and Beautiful" isimli şarkısını çalmıştı. Mayıs ayında ikinci teklisi "Shades of Cool" yayımlandı. Daha sonra üçüncü tekli ve albümün adını aldığı "Ultraviolence" yayımlandı. Son olarak dördüncü teklisi olan "Brooklyn Baby"i yayımlayarak tüm albümü piyasaya sunmuş oldu.

2015'de Honeymoon albümünü yayımladı. Bu albümün çıkış parçasının "High by The Beach" şarkısı olacağı kararlaştırıldı. Şarkı, Billboard Hot 100 listesine 51 numaradan giriş yaptı. Daha sonra sözlü klip olarak resmi YouTube hesabında yayımlandı.

2017-2019 yılları arasında Lust for Life ve Norman Fucking Rockwell albümleri singlelarla desteklenerek yayımlandı. The Weeknd, Playboi Carti, Stevie Nicks, Ariana Grande, Miley Cyrus ve Sean Ono Lennon gibi değerli sanatçılarla düet yaptığı şarkıları da vardı. Bu durum, olumsuz eleştirileri önemli oranda azalttı. Birkaç ödüle ve adaylığa hak kazanmış olan Lana'nın röportajında dediğine göre bu albümler hayranları içindi. En hareketli yıllarının bu üç yıl olduğunu düşünen eleştirmenler, bu kez Lana'ya yapıcı eleştirilerde bulundu.
Lana Del Rey, bu son albümüyle beraber ''sadcore'' tarzına geçiş yapmıştır. Fakat sesini ve söyleyiş tarzını kendisi bile tanımlayamamıştır.

Lana Del Rey hakkında birkaç bilgi daha!

 • Lana Del Rey'in örnek aldığı kişiler Britney Spears, Kurt Cobain, Marilyn Monroe, Elvis Presley gibi isimlerdir.
 • Lana Del Rey alkol bağımlısıydı. Bu yüzden ailesi onu bir süreliğine yatılı bir okula gönderdi. Alkole olan düşkünlüğünü, alkolü bırakmak zorunda kaldığında sevgilisinden ayrılmış gibi hüzünlendiğini şarkılarında anlatmıştır.
 • Lana Del Rey, ünlü olmak için birçok erkekle beraber olduğunu fakat işe yaramadığını söylemiştir. Fucked My Way Up To The Top şarkısında bunu anlatmaktadır.
 • Bir röportajında "Keşke ölmüş olsaydım." demiştir.
 • Ultraviolence klibini kendi telefonundan çekmiştir.
 • Summertime Sadness şarkısı hakkındaki bir röportajında, şarkıyı yazarken elektrik tellerinin cızırtılarını dinlediğini ve elektriği emip canlı hissetmek istediğini söylemiştir. Tellerin cızırdayıp güneşin yaktığı sıcak yaz günlerini hep hüzünlü bulduğunu dile getirmiştir.
 • Hayranlarının bir ismi yoktur çünkü Lana, onların kendileri olması gerektiğini söylemiştir.
 • Hayatında ayrılıklar ve aldatmalar olduğundan kendini hep güvenli ve temkinli adımlar atması gerektiği konusunda uyarmıştır. Gözlerindeki hüznü saklamamış, kendisi olarak bu piyasada yer almıştır.

Kaynaklar:
 • https://web.archive.org/web/20120622163705/http://www.theprophetblog.net/introducing-lana-del-rey
 • Album Review: Lana Del Rey's ''Lust for Life''
 • https://lanadelrey.fandom.com/wiki/Lana_Del_Rey_wiki

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir