Mabel Matiz Kimdir?

Kaliteli sanatıyla kulaklarımızın pasını silen Mabel Matiz aslında kimdir? Nerelidir? Hangi bölümde okumuştur?


Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin Erdemli’de dünyaya gelmiştir. Matiz, Maya Karaca ve Gazi Ali Karaca’nın ilk çocuğudur. Üniversite çağlarında kendini tam keşfedememiş olacak ki İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenim gördü. Üniversite çağlarında o yılların popüler müzik platformu olan MySpace’te vokal ve gitar performansları paylaştı. Ne kadar müzikle iç içe olsa da 2 yıl diş hekimliği yaptı. Bu sırada bile kareli pantolonları ve aykırı pantolon askılarıyla farklı, yaratıcı bir kişilik olduğunu gösteriyordu.

MySpace'te adını saklamak için Mabel Matiz rumuzunu kullandı. Mabel, Buket Uzuner'in “Kumral Ada Mavi Tuna” eserindeki minik Tuna'nın kendini Ada'ya tanıtırken kullandığı sakızdan ilham aldığı isimdi. Matiz ise bir sohbet odasında karşısına çıkan ve Yunanca'da aşırı sarhoş anlamına gelen bir kelimedir.

Mabel Matiz, 2020 TYT sınavında bir Türkçe anlam sorusunda karşımıza çıkmıştır. Modern ozan olarak övgü görmüş olsa da hakkında yapılan çirkin şikâyetler üzerine soru iptal edilmiştir.

Mabel Matiz'in kariyerindeki ilk albüm kendi adını taşıyan “Mabel Matiz”dir. Bu albümde öne çıkan şarkılar ise Kül Hece, Hercai Menekşe ve Barışırsa Ruhum olmuştur. Ardından 2013 yılında “Yaşım Çocuk” albümüyle karşımıza çıkmıştır. Zor Değil, Aşk Yok Olmaktır, Alaimisema, Yıllar Saçlarına ve albüme adını veren Yaşım Çocuk'la ününe ün katmıştır. 2015 senesinde ise harika bir albüm olan “Gök Nerede”yi müzik dünyasına katmıştır. Bu albümde herkesin beğenisini toplayan Sarışın, Bir Hadise Var, Ahu ve Gök Nerede’nin yanında bestecileri arasında Barış Manço'nun yer aldığı Fena Halde Bela yer almaktadır.

2018'de popüler bir diğer albüm olan ve annesine ithaf ettiği “Maya”yı piyasaya sürdü. Albüm içerisindeki Sarmaşık, Çukur, Mendilimde Kırmızım Var, Sarışın Değil, Boyalı Da Saçların şarkıları müzik şöleniydi. Albümlerin ardından bir yıl aralıkla Gözlerine, Toy ve Kahrettim singlelarını beğeniye sundu. Sanatçı başarılı müzik kariyerine tam hızla devam ediyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir