Hikayesi Olan Yabancı Şarkılar

Bazı şarkılar bir an veya bir kişiye yazılır...


Her hüzünlü şarkının ardında bir hikaye yatar. Bu kadar hüzünlü şarkılar çıkaran sanatçıların tamamen sıkıntısız ve mutlu bir hayat sürmelerini bekleyemeyiz. Daha önce hikayesi olan Türkçe şarkıları derlemiştik, buradan o içeriğimize ulaşabilirsin. Bu yazımızda da hikayesi olan yabancı şarkıları derledik. Keyifli okumalar…

Amy Winehouse - Back to Black

Zor bir hayat geçiren ve her şarkısının bir hikayesi olan Amy Winehouse, bu şarkısını da eski eşi Blake için yazmıştır. Ayrılıklarından sonra bir başkasıyla evlenen Blake için yazılan bu şarkıda özellikle nakarattaki şu cümleler dikkat çekiyor: "Sen o kadına geri döndün, ben de siyaha geri döndüm." Ayrıca şarkının orijinalinde Amy, back to black derken "black"i sanki Blake dermiş gibi telaffuz ediyor.

Damien Rice - Cheers Darlin'

Damien Rice, bir gün yolda yürürken bir kadınla çarpışır ve özür olarak ona bir kadeh şarap ısmarlamak ister. Muhabbet etmekten ve kadından hoşlanan Damien, kadına bir kadeh daha içmek konusunda ısrar eder. Böylece 1-2 kadeh daha içerler. Damien bilerek son otobüs saatine kadar kadını oyalamayı planlar, bu sayede eve birlikte yürüyebileceklerdir. Son otobüs de geçtikten sonra sanki hiç farkında değilmiş gibi kadına son otobüsü kaçırdıklarını söyler. Kadın da bunun üzerine erkek arkadaşının onu almaya geleceğini söyler. Damien, büyük bir üzüntüyle lavaboya gider. Kendine geldikten sonra kadının yanına döner ve kadını masada bulamaz. Masada sadece 3 tane sigara kalmıştır. Bütün bu olayların üzerine Damien şarap şişesinden kopardığı bir kağıda bu şarkının sözlerini yazar.

Pentagram - Fly Forever

Kıvır kıvır saçları ve gülen yüzüyle gencecik bir yetenek olan Ümit Yılbar, grubun ilk gitaristlerinden biriydi. Kendi isteğiyle gittiği ve komando olarak yerine getirdiği vatani görevi sırasında maalesef ki şehit oldu. Bu üzücü ölümünün ardından grup arkadaşları onun anısına bu şarkıyı yazdı.

Eric Clapton - Layla

Eric Clapton bu şarkıyı her ne kadar Pattie Boyd'a yazmış da olsa, sözleri Leyla ile Mecnun hikayesinden esinlenerek yazdığı hakkında rivayetler var. Şarkının ismi olan Layla da Leyla'dan geliyor olsa gerek.

Eagles - Hotel California

1969 yazında tek başına yolculuğa çıkmaya karar veren bir adam, yol üzerinde gördüğü bir otelde dinlenmeye karar verir. Burası küçük ve sevimli bir oteldir. Oteldeki 2. gününde yan odasında kalan bir kızla tanışır. Zamanla çok iyi anlaşırlar ve aralarındaki samimiyet artmaya başlar. Tatilin sonuna geldiklerinde birbirlerine bir söz verirler. Eğer tam 1 yıl sonra birbirlerini hatırlarlarsa ve hâlâ seviyor olurlarsa bu otelde tekrar buluşacaklardır. Velev ki öyle de olur. Tam 1 yıl sonra adam otele gider ama bir bakar ki otel bir yangın sonucu kül olmuş. Daha da kötüsü henüz dün gelmiş ve erkek arkadaşının gelmesini bekleyen kızımız da bu yangında maalesef can vermiştir. Bu hikayeyi duyan grubun üyeleri çok etkilenir ve bu hikayeyi bir şarkıya dönüştürürler.

The Cranberries - Zombie

1993 yılında İngiltere Werrington'da, IRA örgütü tarafından bombalama eylemleri gerçekleştirildi. Yine bu eylemlerin birinde, 20 Mart'ta onlarca insan yaralandı ve iki tane de çocuk hayatından oldu. Annesiyle marketten evine dönerken çöp bidonunun içindeki bombanın patlamasıyla acı şekilde can veren bu ufaklık, Dolores O'Riordan'ı çok etkiler ve şarkıyı bu saldırıda hayatını kaybeden 2 çocuğun anısına,  Johnatan Ball ve Tim Parry için yazar.

The Beatles - Yesterday

Bir sabah Paul McCartney dilinde bir melodiyle uyanır. Unutmamak için bunu hemen piyanoyla çalar ve arkadaşlarına dinletir. Onlara bu melodinin çok tanıdık geldiğini söyleyip böyle bir şarkı olup olmadığını sorar. Arkadaşları böyle bir şarkıyı hiç duymadıklarını söylerler ki gerçekten de böyle bir şarkı daha önce bestelenmemişti. Bunun üzerine grup bu melodilere bir de söz yazarlar ve şarkıyı bugün dinlediğimiz haliyle kayıt altına alırlar.

 1. Sizi en çok etkileyen hikaye hangisi oldu?

  1. Back to Black
  2. Cheers Darlin'
  3. Fly Forever
  4. Layla
  5. Hotel California
  6. Zombie
  7. Yesterday
  226 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir