Günlük Hayatta Sıklıkla Duyduğumuz Yanlış Bilinen 4 Atasözü

Bazı atasözlerinin anlamı zamanla değişmiş veya daralmıştır. Peki bu atasözlerinin doğrularını biliyor musun?


Atasözleri, büyüklerin belli bir olayı gözlemleyerek söyledikleri ve ağızdan ağıza değişerek bugüne kadar gelen bilgece sözlerdir. Bazıları nasıl yaşanması gerektiğini öğütlerken bazıları ise doğa olayları hakkında bilgi verir. Fakat bunların bir kısmı zaman içerisinde gerçek anlamlarından oldukça uzaklaşmıştır. Günlük hayatımızda sıklıkla duyabileceğimiz doğru bilinen yanlış atasözlerinden bazıları sizlerle!

Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz.

Bağdat, eskiden bir bilim, sanat ve kültür şehriydi. “Sora sora Bağdat bulunur.” atasözünün de desteklediği gibi herkes bu şehri biliyordu. Yani Doğu’nun Paris'i gibi diyebiliriz.

“Ana” sözcüğü aslında “ane” ismiyle anılan ve Bağdat yolunda bulunan bir uçurumun adıdır. “Yar” sözcüğü ise sevgili anlamının yanında uçurum anlamına da gelmektedir. Bundan dolayı bu atasözü yanlış anlaşılmıştır.

Araştırdığımız kadarıyla bu atasözünün akla yatan anlamı şudur: Bağdat gibi bir bilim şehrine ulaşmak için önce Ane gibi bir uçurumdan veya zorluktan geçmen lazım ki bilgi şehrine veya doğrulara ulaşasın. Kısaca, doğrulara ulaşmak için çabalamalı, zaman geçirmeli ve zorlanmalısın.

Güzele bakmak sevaptır.

Post-modern dünyamıza yakışmayan bu sözün doğrusu “Güzel bakmak sevaptır.” olmalı. Yani yaşama daha iyi bir gözle bakmalı; çevredekileri içten dinlemeli, konuşmalı veya davranmalı anlamına gelmektedir.

Eşek hoşaftan ne anlar?

Doğrusu eşek hoşaftan değil, “hoş laftan” ne anlar olmalıdır. Tatlı olan hoşaf değil, hoş laftır. Zaman içerisinde hoş laf, “hoşaf” şekilde söylenmeye başlanmış ve atasözü daralmıştır.

Göz var nizam var.

Bu sözün doğrusu “Göz var izan var.” olmalıdır. Nizam, kural veya düzen anlamına; izan ise anlayış, anlama yeteneği gibi anlamlara gelir. Atasözünde ise bir şeyin görme veya akıl yoluyla anlaşılabileceği söylenmektedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir