Friedrich Nietzsche Kimdir?

Friedrich Nietzsche kimdir? Düşünceleri, eserleri nelerdir ve kişiliği nasıldır? İşte Nietzsche hakkında bilmeniz gerekenler!


Alman filolog, kültür eleştirmeni, besteci, şair ve filozof olarak tanınan Friedrich Nietzsche; din, ahlak, felsefe ve bilim üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. Metafor, aforizma ve ironi dolu yazıları ile kendini tüm dünyaya tanıtmayı başarmış usta bir felsefe adamı olan Friedrich Nietzsche, 15 Ekim 1844 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir.

Friedrich Nietzsche hangi akımlardan etkilenmiştir?

Babasını henüz dört yaşındayken kaybetmiş olan ünlü düşünür, bu olayın etkilerini her yönden yaşamış ve pek çok eserinde bu olayın üzerinde durmuştur. Oldukça genç yaşına rağmen filozof unvanı almayı başarmış kişiler arasında yer almaktadır. Rus yazar Salome ile yaşadığı kötü tecrübeli aşk yaşantısı sonucunda Böyle Buyurdu Zerdüşt eserini ortaya çıkarmıştır. Bu eser ile oldukça büyük başarılara imza atmıştır.

Çocukluk dönemlerinde başlayan ve kimi zaman görememe anları yaşamasına neden olan olguların yanı sıra, migren ağrıları ve sağlığını aksatan pek çok sorun ile mücadele etmiştir. Bütün olumsuzluklara rağmen felsefe konusunda da ilerlemeler kaydetmeyi ihmal etmemiştir.  

Yirmi dört yaşında bir profesör!

İsviçre Basel Üniversitesi tarafından klasik filoloji profesörlüğüne davet edildiğinde henüz yirmi dört yaşında olan Nietzsche, henüz doktorasını bile henüz tamamlamamıştı. Fransa ve Rusya arasında yaşanılan savaşlara katılan ünlü filozof Nietzsche, Basel’e taşınmadan evvel Prusya vatandaşlığından kendi isteğiyle ayrılmış ve ömrünün geri kalan kısmını resmi anlamda devletsiz olarak idame ettirmiştir. Prusya vatandaşlığından çıkmış olması savaş esnasında vatanına sahip çıkmayacağı anlamına gelmiyordu. Prusya-Fransa savaşına katılarak devleti adına hizmetlerde bulunmuş bu esnada difteri ve dizanteri gibi önemli hastalıklarla da baş etmek zorunda kalmıştır.

Başarılı bir öğretmen olarak Friedrich Nietzsche!

Savaş sonrası Basel’e geri dönen Friedrich Nietzsche öğretmenlik görevini yerine getirmeye başladı. Öğrenmeye ve öğretmeye adanmış bir hayat felsefesi nedeniyle hastalanan ünlü filozof, ağır hastalıklara rağmen yazma tutkusundan asla vazgeçmedi.

Friedrich Nietzsche’nin eserleri nelerdir?

En önemli eseri olarak bilinen Böyle Buyurdu Zerdüşt, bugün pek çok kişi tarafından okunmuş ve okuyucuları tarafından tam not almış bir kitaptır. Tragedyanın Doğuşu isimli kitap Friedrich Nietzsche’nin yayınladığı ilk kitaptır. Bu kitap sayesinde Sokrates’in düşünce ve duygularına felsefi anlamda göz atmış ve böylece kendini felsefe alanında geliştirmiştir.  Ahlakın Soy Kütüğü Üstüne ile iyi bir çıkış yapan ünlü filozof, ahlak değerlerini sorguladığı bu kitabi ile büyük yankılar getirmeyi başarmıştır. 

Deccal isimli eseri ile Hristiyanlardan büyük tepkiler alan Friedrich Nietzsche bu kitap ile kişilerin din boyutunda farklı bakış açıları kazanmasını sağlamıştır. Dünya üzerindeki tüm dinler hakkında geniş araştırmalar yapan ünlü yazar bulduğu bilgileri ve düşünceleri de yazılarına yansıtmıştır.

Kişi Nasıl Kendisi Olur? kitabı ile büyük yankı uyandırmış ve okuyucusuna 25 Ağustos 1900 tarihinde vücut olarak veda etmiştir. Yazdıkları ile dünya üzerindeki varlığını her daim sürdürecek olan ünlü profesör bugün pek çok yerde derslere konu olmaktadır.  


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.