Edgar Allan Poe Kimdir?

Kısa hikaye ve şiirleriyle Romantik ve Gotik Amerikan edebiyatının temsilcilerinden olan Edgar Allan Poe kimdir? Nerelidir? Neler yapmıştır?


Edgar Poe, 19 Ocak 1809’da Boston’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babası İngiliz tiyatro oyuncularıydı. Bebeklerine verdikleri Edgar isminin beraber oynadıkları Shakespeare dramasından geldiği düşünülüyor. Babası henüz Edgar Poe bebekken onu terk etti ve annesi de verem hastalığından dolayı hayatını kaybetti. Daha sonra Virginia’da yaşayan İskoç asıllı John Allan, Edgar’ı evine aldı ama evlat edinmedi. Bu şekilde yazar Edgar Allan Poe adını aldı.

Eğitim hayatı ve ilk eserleri.

Allan ailesi Edgar'ın çocukluğunda bir süre Britanya'da yaşadıktan sonra tekrar Amerika'ya döndü. Bir süre orduda görev yaptı ve üniversite eğitimi aldı. John Allan'dan kumar ve alkol için para istemesi yüzünden araları açıldı. Poe sonralarda üniversiteyi bitiremedi ve kendini yazı işlerine verdi. 1827'de ilk kitabı "Timurlenk ve Diğer Şiirler" yayınlandı. Bir Bostonlu takma adını kullandı. Şişedeki Mesaj öyküsüyle bir yarışma kazanana kadar eserleri çok ilgi görmedi. 

Polisiye romanlarının ilham kaynağı oldu.

Romantik periyodun en önemli gotik eserlerini yazan Poe, 20. yüzyıl ve postmodern yazarları etkiledi. Poe'nun yarattığı karakterlerin dedektif romanları için bir ilham kaynağı olduğu söyleniyor. H.P. Lovecraft, Arthur Conan Doyle, H. G. Wells, Stephen King'in en çok etkilendiği yazardır.

Edgar Allan Poe'nun En Çok Okunan Eserleri:

  • Morgue Sokağı Cinayeti, 
  • Kara Kedi, 
  • Dedektif Auguste Dupin Öyküleri,
  • Kuzgun,
  • Annabel Lee.

Aşk hayatı

Edgar A. Poe, kuzeni Virginia Eliza Clemm ile evlendi. Evlendiklerinde Virginia Eliza 13, Edgar Allan Poe 27 yaşındaydı. Bazı eleştirmenler çiftin arasındaki ilişkide cinsellik olmadığını ve kardeş gibi olduklarını söylüyor. Poe'nun eşi 24 yaşındayken veremden dolayı hayatını kaybetti. Edgar Allan Poe kumar borçları ve alkol sorunlarından kurtulamadı. Poe eşinin vefatından iki yıl sonra hayatını kaybetti. Ölüm nedeni tam olarak bilinmese de alkole bağlı organ yetmezliği olduğu söyleniyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir