Wicca Nedir? Wicca ve Cadı Aynı Şey mi?

Doğa temelli bir inanış sistemi olan Wicca nedir? Wiccanlar neye inanıyor? Bu inanış ile ilgili tüm detaylar!


Wicca, doğa tabanlı ve kökenleri paganizme dayalı bir inanç sistemidir. Wicca, 1950 yıllarında yaygınlaşsa da temelinde cadılık vardır ve aslında kökleri paganizme kadar çok eskilere dayanır. Wicca inancına sahip ve mensup olan kişilere Wiccan deniliyor. Wicca bir inanç sistemi, düşünce, hayatta gidilebilecek bir yoldur. Temelinde doğaya sevgi, doğayı kutsal görme, doğaya karşı koruma ve onu merkez almaya dayanır. Doğa tanrılarına ve tanrıçalarına tapma, doğa ritüelleri, kendi içlerinde mutlaka uyulması gereken kuralları vardır.

Wicca, cadılık ile karıştırılsa da tam olarak aynı şey değildir. Wicca, cadılık içerisinde bir inanış şeklidir. Yani her cadı Wicca değildir ancak her Wicca cadıdır diyebiliriz. Wiccanlar, tanrı ve tanrıçalarını sürekli onurlandırır. Doğanın değişim döngülerine büyük önem verir. Mevsim değişiklikleri, ay döngüleri ve daha birçok doğa olayı onlar için kutsal sayılır ve ritüel yaparlar.

Wiccanların inandığı "Üçler Yasası" nedir?

Wicca inanışının kabul ettiği belli başlı kurallar vardır. Amerikan Cadılar Konseyi’nin yayınladığı ve Wiccalar tarafından kabul edilen 13 prensip bulunuyor. Bunun dışında Wicca denilince akla karma yasası gelmektedir.

Wiccalar doğaya veya bir canlıya herhangi bir zarar verildiği zaman bu zararın onlara üç katı fazlası şeklinde döneceğine inanırlar. Buna “Üçler Yasası” adı verilir. Bu yasa tek taraflı değildir. Wiccanlar herhangi bir iyiliğin de üç katı döneceğine inanır. Öte yandan bu yasaya uyulduğu sürece her şeyi yapmakta özgürdürler. Bunu da “Kimseye zarar verme, ne istiyorsan yap.” şeklinde tanımlıyorlar. Ayrıca her Wiccan’ın kendine ait tecrübelerini, ritüellerin, tariflerini ve yöntemlerini yazdığı “Gölgeler Kitabı” adında bir güncesi vardır.

Bir Wicca tek başına da bu ritüelleri gerçekleştirebilir, bir gruba yani kovana da ait olabilir. Tek başına olan Wiccanlara “Solitary” denilir. Bir kovana ait olan Wiccanlar, çember açma adı verilen ritüeller ile başlayarak her özel günü birlikte ritüel yaparak kutlar ve kutsarlar. Kovanlar en fazla 13 kişiden oluşur ve bu kovanların başında bir Baş Rahip ve Baş Rahibe bulunur.

Wiccalar, 12 ayın dolunayına farklı isimler verir. Esbat törenleri, ayın evrelerine göre belirlenir. Bu törenlerde çeşitli ritüeller yaparlar. Aynı şekilde mevsimsel döngülere verdikleri isim olan Sabbathlar da Wiccanlar için oldukça önem taşıyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.