Sri Yukteswar Guruji Kimdir?

Sri Yukteswar Guruji kimdir? Hangi yoga teknikleri ile var olmuştur? Felsefesi neye dayanır? İşte tüm detaylar!


1855 ile 1936 yılları arasında yaşamış olan Hintli guru Sri Yukteswar Guruji, Paramhansa Yogananda’nın hocasıdır. Bazı yoga çeşitleri arasında fiziksel formu geri kazandırmak ve bedensel sağlığı yeniden sağlamak amacıyla yapılan teknikler bulunuyor. Bu da ruhsal gelişim için önem arz ediyor. Kriya Yoga bu konuda hem fiziksel hem de ruhsal dinginlik için ön plana çıkıyor. Kriya Yoga Babaji adı verilen bir avatar tarafından başlatılan bir öğretidir. Babaji’nin öğrencisi ise Sri Yukteswar Guruji ile devam etti ve daha da büyümeye başladı.

Kriya yoga felsefesinin geliştiricilerinden olan Sri Yukteswar Guruji, özellikle bu felsefeyi büyüterek ruhsal dinginliğe özen göstermiştir. Hayatın ve ölümün gerçek yüzünü göstermek için bu felsefeyi ön plana çıkaran Sri Yukteswar, bir öğretiyle ilgili çok daha fazla çalışma sunmaya devam etmiştir. Bu felsefeler pek çok konuda aktif bir kalite sağlamayı amaçlamıştır.

Bu öğretinin gurularından olan öğrencilere ise aktarılan boyutlar vardır. Öncelikle bedeni terbiye ediyorsunuz ve ardından 3. göz adı verilen bir alın çakrasını açıyorsunuz. Bu çakrayı açmak o kadar da kolay olmuyor tabii. Çoğu zaman yıllar sürebiliyor. Bu nokta açılınca dünya ile bağlantınız biraz daha astral boyutlara gidiyor ve hayal kurma, idrak etme gibi yeni farklı yetenekler kazanabiliyorsunuz. Kolay gibi görünen fakat zor olan bir tekniktir. Bu felsefeyi sadece ama sadece gerçekten isteyen ve bunun için savaş veren kişilere öğretiyorlar.

Kriya yogaya nereden başlanır? Hangi süreçler var?

Önce ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Neyin ne olduğunu öğrenerek bu öğretiye dahil olursanız çok daha hızlı bir çalışma ile öğretinin kapılarını arayabilirsiniz. Bunun için yeni kaynak kitaplarına da göz atmanızı öneriyoruz. Paramahansa Yoganda’nın batı dünyasına kazandırdığı kitaplara bakarsanız bir yoginin otobiyografisi isimli kitabı iyi bir başlangıç olacaktır sizin için. Bununla birlikte 7 derste bilinçli yaşam isimli kitap da yine Sri Yukteswar Guruji öğretilerini ve yolculuğunu anlatır. Ayrı zamanda Kriya yoga nasıl yapılır sorusunun açıklamalarını sayfalar boyunca bulabilir ve iyice derinlemesine öğrenebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir