Astroloji Nedir, Ne Değildir?

Astroloji nasıl ortaya çıktı? Astrolojinin tanımını yaptığımız bu yazıda şunu göreceğiz: astroloji nedir ne değildir?


Astroloji, bir yıldız yorumlama sanatıdır. Eski çağlarda insanlar başlarının üzerinde, farklı şekillerde parıldayan ışıklara baktılar. Birbirlerine yakın olan yıldızların, hayali olarak oluşturdukları desenleri kaydedip bunlara ayrı ayrı kişilik özellikleri yüklediler. Böylece günümüzdeki 12 burcun temeli atılmış oldu. Bundan daha sonraki dönemlerde; gökyüzündeki olaylara bakılarak gezegenlerin ya da yıldızların birbirleri arasındaki spesifik etkileşimler hesap edilip geçmişteki uygarlıkların kadim bilgilerinden de faydalanarak geleceğe yönelik çarpıcı bilgiler almak için astroloji kullanılmaya başlandı. Nitekim bu sanat, özellikle doğru bir şekilde kullanılabildiği takdirde geçmişteki uygarlıklar için büyük bir lüks ve bolluk göstergesiydi. Tarihteki pek çok önemli uygarlık, geleceklerine yönelik bilgilere ulaşmak için bu tarz alanlara başvurmuştur. Fakat bunun en etkili olanı şüphesiz yıldızları ve gezegenleri yorumlamayı bir sanat haline getiren astroloji alanıdır.

Astroloji ilk kez ne zaman ve nerede ortaya çıktı?

Çok büyük bir geçmişe sahip olan astrolojinin yazı öncesi devirde ne kadar eskilere uzandığı bilinmemektedir. Ancak bunun ilk yazılı örneğinin, Mezopotamya bölgesindeki büyük uygarlıklardan olan Babil ve Asur uygarlıkları tarafından ortaya çıkarıldığı biliniyor. MÖ 2500 yıllarında ortaya çıkan yazılı eserde gezegenlerden ve yıldızlardan ‘’insanların kaderini etkileyen güçlü tanrılar’’ olarak bahseder. Tarihin ilk astrologları; doğallığından henüz hiçbir şey kaybetmeyen, ışık ya da gürültü kirliliklerinden uzak olan gök kubbenin altında yıldızların muhteşem parıltılarını izlemişler ve her gün bunları kayıt etmişlerdir.

Büyük savaşlar, kıtlık, kuraklık gibi önemli hadiselerin meydana geldiği tarihlerde bu astrologlar gökyüzünde de bazı farklı şeylerin yaşandığını gözlemlemişlerdir. Bunun en çarpıcı örneklerinden sadece birisi olarak; Mars veya Satürn gezegeninin Regulus yıldızı ile yakın etkileşime girdiği her zaman devrimler, darbeler, suikastlar, isyanlar, gösteriler, devlet başkanlarının devrilmesi ve bunun gibi sarsıcı olaylar kaydedilmiştir. Kadim astrologlar buna benzer daha pek çok bilgiyi kayıt etmişler ve o etkileşimin sonucunda meydana gelen olayları anlatmışlardır. Astroloji alanı biraz da bu istatistiksel verilerin kullanılmasıyla ilişkilidir.

Astroloji ne değildir?

Astroloji yanlış bir şekilde çoğunlukla fallar ile bir tutulmaktadır. Ayrıca astrolojiye inanmayan insanlar da azımsanamayacak kadar fazladır. Aslında herkesin kendine ait bir ‘’doğum haritası’’ vardır. Bir doğum haritası, kişinin doğduğu an gökyüzündeki gezegenlerin konumlarını ve birbirleri arasındaki etkileşimlerini gösterir. Bütün bunları birlikte inceleyerek yorum yapıldığında kişi hakkında çok etkileyici bilgilere erişilebilir. İnsanların astrolojiye inanmamasının sebebi muhtemelen astrolojinin yalnızca 12 burçtan ve 12 kişilik tipinden ibaret olduğunu düşünmeleridir.

Oysa yapılan araştırmalara göre kişilik olarak toplamda 131.760 adet birbirinden farklı astrolojik tip ile karşılaşılmıştır. Bu açıdan kişinin sadece kendi burcuna bakarak yorum yapmak oldukça yetersiz kalacaktır. Astrolojinin fal olmamasının sebebi ise kullanılan istatistiksel veriler ve tarihteki kadim astrologların kayıt ettiği olaylar da hesaba katılarak yorumlar çıkarılmasıdır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.