Prens Philip Kimdir?

Edinburgh Dükü olarak da anılan, yakın zamanda vefat eden Prens Philip kimdir? Kraliyet ailesine nasıl girmiştir?


Tam ismi Philip Mountbatten olan Prens Philip, 10 Haziran 1921’de dünyaya geldi. Daha doğduğu günden itibaren Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi. Ancak Yunanistan’da gerçekleşen ihtilal sonrası ailesi ile birlikte küçük yaşta Yunanistan’dan sürüldü. Çeşitli okullarda eğitim gördükten sonra daha 18 yaşındayken İngiltere’nin Kraliyet Donanması’na katıldı.

Prens Philip, II. Dünya Savaşı'nda birbirleriyle savaşan iki devletin de kraliyet ailelerindendi. O zamanlar Almanlara karşı savaşmayı seçti.

16 Temmuz 1942 tarihinde daha 21 yaşında olmasına rağmen HMS Wallace gemisinde Teğmen rütbesi aldı. Bir sene sonra Sicilya işgali sırasında, hem Teğmen rütbesini aldığı hem de 2. Komutanı olduğu HMS Wallace gemisini bir gece bombardımanından kurtardı. 1944 yılından itibaren de yeni bir destroyer olan HMS Wallece gemisine geçti. Ocak 1946'ya kadar bu gemide görevini sürdürdü.

1946'ta Birleşik Krallığa dönen Prens Philip, bir süre okutman olarak görev yaptı. Mart 1947'de ise hem bu görevini hem de bütün sıfatlarını bıraktı ve aynı yıl Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile evlendi. Evlendikleri zaman Prenses Elizabeth'in babası o zamanki Birleşik Krallık Kralı VI. George, Prens Philip'i “Edinburgh Dükü” olarak atadı. II. Elizabeth 1952 yılında tahta çıktıktan sonra Prens Philip'in görevi sonlandı. Prens unvanından feragat etse de karısı II. Elizabeth ona 1957’de Birleşik Krallık Prensi unvanı verdi.

Bir süredir tedavi gören Prens Philip, 9 Nisan 2021'de vefat etti ve Windsor Şatosu'na defnedildi.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir