Emrah Safa Gürkan Kimdir?

Tarihi sevdiren papyonlu Emrah Safa Gürkan kimdir? Tarih kariyeri nasıl başlamıştır? Yazdığı kitaplar nelerdir?


Emrah Safa Gürkan, 16 Ocak 1981’de Kocaeli’de doğdu. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Halil İnalcık’ın danışmanlığında “Ottoman Corsairs in the Western Mediterranean and Their Place in the Ottoman-Habsburg Rivalry” adlı tez ile yüksek lisans diplomasını aldı. Yurtdışı ve yurtiçinde farklı üniversitelerde dersler verdi. Genel olarak Erken Modern Avrupa ve Akdeniz Tarihi ile ilgilendiğini söylemektedir. 

Yazdığı ilk kitap olan “Sultanın Casusları” aracılığıyla, tarih ile ilgilenenleri farklı bakış açısı ile tarihin sadece kesin doğrulardan ibaret olmadığı, aksine birçok nedenin tarihi şekillendirdiği yorumunu aktardı.

Gürkan, Flu TV'de “Olmaz Öyle Saçma Tarih” adlı program ile iyice tanınır hale geldi. Ardından Ekşi Sözlük'ün kanalı olan Pena'da tarih yayınları yaptı. Orada bir süre çalıştıktan sonra kendi kanalı OMNIBUS'ta tarih içerikleri yayınlamaya başladı. 

Pek çok tarihi yapım ve belgeselde kurucu ve danışman olarak içerik üretmiştir. Bunların en çok bilineni Netflix'in tarafından yapılan ve drama-belgesel olan Rise of Empries: Ottoman'dır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir