Büyümemeyi İstemek: Peter Pan Sendromu

“İçindeki çocuğu yaşat ama büyümekten de vazgeçme.”


Büyünün bozulması tam olarak küçükken dinlediğimiz masalların büyüdüğümüz zaman birer psikolojik vaka haline dönüşmesidir. Sonsuza kadar mutlu yaşadılar masalı aslında sandığımız gibi değil. Bunlardan biri gamsız, macera peşinde koşan ve büyümeyen çocuk Peter Pan… Bir sendroma adını verecek kadar psikolojik bir vaka kendisi.

Peter Pan Sendromu, tıpkı masaldaki gibi büyümeyi reddeden, büyümekten kaçan ve çocuk gibi davranan insanlarda karşılaştığımız bir tür davranış bozukluğudur.

İlk kez 1983’te psikanalist Dan Kiley tarafından incelenip ortaya konulmuştur. Bu sendrom daha çok yetişkin ve erkek bireylerde, yaşın getirdiği sorumluluklardan kaçınma, yaşlanmayı kabullenememe şeklinde ortaya çıkıyor. Genelde aşırı korumacı ebeveynler bu sendromun temel sebebi olarak görünüyor.

Bu sendromun belirtileri arasında şunları sıralayabiliriz: Hiçbir şekilde sorumluluk almak istememe, sosyal açıdan çocuk gibi davranma, istikrarlı bir kariyer oluşturamama, gerçekçi olmayan hedeflerin peşinde koşma, evlilik veya çocuk sahibi olmaktan kaçınma...

Tedavi yöntemi olarak ise psikologlar ve psikiyatristler tarafından kişilerin gerçek dünyaya geri döndürülmesini sağlamak ve sendrom etkilerini en aza indirmek için psikoterapiler uygulanır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir