Psikometrik Testleri Kim Yapar?

Genellikle birden fazla birey arasından sadece birini seçmek istediğimizde psikometrik testler kullanırız. Peki ama psikometrik testleri kim yapar, işte yanıtı…


Psikometrik testleri kim yapar? Sorusu modern tıbbın gelişmesiyle birlikte sıklıkla sorulan sorular arasında yerini koruyor. Hayatımızın her alanında bir seçim süreci geçiriyoruz. Örneğin; sınava girip üniversiteye yerleşmek istediğimizde bizi seçerler. İşe girip mülakattan geçmek istediğimizde ya da hayatımızın gidişatına yönelik karar vermek istediğimizde seçimler karşımıza çıkmaktadır. Bu seçme işlemlerinin yapılabilmesi için psikometrik testlere ihtiyaç duyarız.
Psikometrik testleri kim yapar? Sorusuna yanıt vererek hayatımızı etkileyen testlerin kaynağına gideceğiz. Testlerin ne için yapıldığını ve nasıl değerlendirdiklerini sizlere açıklayacağız. Böylece bundan sonra karşılaşacağınız psikometrik testlere karşı kendinizi daha hazır hissedeceksiniz. Herhangi bir şekilde telaşlanmadan ve belki de fark etmeden testleri bir anda geçtiğinizi öğreneceksiniz.

Psikometrik testler nedir?

Bir kişinin hangi tutumları sergileyeceğini değerlendirmek, kişilerin becerileri hakkında bilgi sahibi olmak ve kişilerin psikolojik özelliklerini ölçmek amacıyla kullanılan testlerdir. Testler puan sistemiyle çalışmaktadır. Böylece en yüksek puanı alan kişiler arasından bir seçim işlemi yapılır.
Psikometrik değerlendirme testi sayesinde işverenler ya da büyük şirketler en doğru kişiyi seçmeye çalışmaktadırlar. Testler sadece iş ve kariyer kapsamında kullanılmaz. Eğitim alanında da kullanıldığı gözlenmektedir. Böylece öğrencilerin seçimi yapılabilir. Mesela kaliteli özel okullar öğrenci seçerken bu testleri kullanarak yerleştirme işlemi yapabilirler.

Psikometrik test nasıl yapılır?

Psikometrik test online ya da yüz yüze yapılabilmektedir. Eğer online bir yöntem kullanılacaksa Psikmetrik testler PDF olarak hazırlanır ve kişilere gönderilir. Bazen de siteler üzerinde çevrimiçi bir şekilde testin çözülmesi istenmektedir. Bu tamamen testi yapanın insiyatifine kalmıştır. Ancak zaman açısından tasarruflu olan test online şekilde yapılandır.

Psikometrik test kağıt üzerinden ve testi yapanın belirlediği ortam – saatte yapılabilir. Bu durumda zaman açısından dezavantaj durum oluşur. Ancak güvenilirlik açısından değerlendirildiğinde kesinlikle yüz yüze yapılan testler daha güvenilirdir. Çünkü online yapılan testlerde cevapların başkası tarafından verilmesi, kopya çekilmesi, en doğru yanıtın araştırılması gibi seçenekler kullanılabilir. Böylece kişinin gerçek analizi ortaya çıkmaz.

Psikometrik testleri kim yapar?

Psikometrik test eğitimi alanlar klinik psikologluk yapan meslek çalışanlarıdır. Her psikolog bu testleri yapamaz. Çünkü testlerin bir araştırma aşaması, soru hazırlama aşaması ve verilen cevapları değerlendirme aşaması vardır. Uzman olmayan kişiler ya da klinik psikolog olmayanlar bu testleri doğru değerlendirmede yetersiz kalırlar.

Psikometrik test türleri!

Psikometrik test örnekleri içerdikleri türlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı testler sözel yeteneği, bazıları sayısal yeteneği ölçmek için kullanılmaktadır. Örneğin işe alım sürecinde ezberi kuvvetli kişiler aranıyorsa akılda tutabilmeye yönelik testler yapılmaktadır. Psikometrik test çöz yöntemi kullanarak siz de kendinizi deneyebilirsiniz.

Psikometrik testleri kim yapar böylece ayrıntılı şekilde açıkladık.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir