Psikanalitik Kuram Kurucusu

Psikanalitik kişiliğin evrelerini inceleyen ve birçok detaylı yaklaşımı kapsayan bir kuramdır. Psikanalitik kuramın kurucusu kimdir?


Psikanalitik kuram ilk kez Freud tarafından araştırılmış olan psikanaliz üzerine temellendirilmiş olan bir kuramdır. Psikanalitik içerisinde psikoloji bağlamında değerlendirilen birçok yöntem ve anlayış bulunmaktadır. Peki psikanalitik kurucusu olan Sigmund Freud kimdir?

Psikanalitik kuram kurucusu kimdir?

Psikanalitik kuram kurucusu Sigmund Freud olarak bilinmektedir. Kendisi Psikanalitiğin babası olarak da günümüzde tanınmaktadır. Psikanaliz bir çeşit psikoterapi yöntemidir. Psikanaliz ise ilk kez Sigmund Freud tarafından anlatılarak kullanılmıştır. 

Psikanalitik kuram temelde kişiliğin evrelerini inceler. 5 temel evreden geçen kişilik hakkında çok detaylı araştırmalar ve yaklaşımlar mevcuttur. Ancak bu yaklaşımların ortaya çıkışında ilk adım Freud’dan gelmiştir. Freud demişken kendisi aynı zamanda nöroloji alanında uzmandır. Yazımızın devamında Freud hakkında merak edilenlere ve Freud’un psikanalitik yaklaşımına ulaşabilirsiniz. 

Sigmund Freud ve Psikanaliz!

Sigmund Freud 1856 yılı 6 mayıs tarihinde doğmuştur. Doğduğu yer ise Avusturya Macaristan İmparatorluğudur. Psikanaliz bir çeşit psikoterapi tekniği olarak bilinir. Amacı ise zihinsel olan süreçler ile bilincin dışında gerçekleşen unsurlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve veri elde etmektir. 

Freud çocukluk yıllarında ekonomik olarak zor durumlar yaşamış ve maddi imkansızlıklar yüzünden göç etmek zorunda kalmıştır. Çok zeki bir çocuktu. Öyle ki lise eğitimi sırasında imkansızlıklara rağmen birçok dil öğrenmiştir. 

Freud tıp eğitimi almıştır. Bu eğitiminin kaynağında ise Goethe’den etkilenişleri vardır. Daha sonra ise bir psikiyatri kliniğinde iş buldu. Burada asistanlık yaparken kendini daha da geliştirdi. Kokain üzerine yaptığı çalışmalar sonrasında burs kazanarak Paris’e gitti. 

Freud psikanaliz ile olan tanışmasını ilk kez asistanlık yaptığı klinikte gerçekleştirdi. Sonrasında ise bu alanda sürekli kendini geliştirdi. Özel doktor olarak çalıştı ve sonrasında deneyler yapmaya başladı. Hipnotizma ve elektroterapi gibi yöntemleri kullandı. 

Freud aynı zamanda dil yeteneği olan bir dâhiydi. Öyle ki hayatının bazı dönemlerinde çeviri de yapmıştır. Hayatı boyunca kimi zaman çalışma hayatında kimi zaman da akademik bağlamda zor durumlar yaşamıştır. Freud’un hayatının sonlarına doğru çıkardığı eserler ve yayınları ile psikanalitiğin babası unvanını kazandığını biliyor muydunuz? 

Freud 1923 yılında ilk kez damak kanseri tanısı ile rahatsızlandı. Ardından yıllar boyunca tam 33 kere ameliyat oldu. Bu ameliyatlar sonrasında protez takma zorunluluğu yaşaması yüzünden yemek yeme ve iletişim kurmakta zorluk yaşadığı bilinmektedir. 

Freud’un ölümü sonrasında özel hayatına dair bilgi paylaşmak istememesi onun mektuplarını yaktırmasının da ana nedenidir. Ancak o öldükten sonra arkadaşları ve ailesi tarafından kendisine ait olan bazı mektuplar ve anılar açığa çıkarılmış ve günümüze kadar getirilmiştir. 

Sigmund Freud’un çok bilinen eserleri:

Sigmund Freud’un çok bilinen eserleri kendisinin hayatında dönüm noktası olan ve araştırmalarının sonuçlarını içeren eserleridir. Başlıca Sigmund Freud eserleri:

  • Düşlerin Yorumu
  • Psikanaliz Üzerine 5 Ders 
  • Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd
  • Psikanaliz Üzerine 
  • Psikanaliz ve Uygulama
  • Yaşamım ve Psikanaliz 
  • Bir Yanılsamanın Geleceği

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.